NASA sprema spas za teleskop koji pada na Zemlju
NASA priprema jednu od najneobičnijih i najrizičnijih svemirskih operacija u svojoj historiji – pokušaj spašavanja svemirskog teleskopa koji se zbog pada orbite približava Zemlji.
Riječ je o Neil Gehrels Swift Observatoryju, poznatom kao Swift, NASA-inom teleskopu lansiranom 2004. godine. Iako je prvobitno bio planiran za dvogodišnju misiju, Swift je više od dvije decenije uspješno bilježio snažne kosmičke pojave, uključujući gama bljeskove.
Prema podacima NASA-e Swift je ušao u fazu ubrzanog gubitka visine zbog povećane Sunčeve aktivnosti koja je u aktuelnom 11-godišnjem ciklusu dosegla vrhunac. Zbog toga se atmosfera Zemlje proširila i povećala otpor koji usporava satelit. Sa početnih oko 600 kilometara visine, Swift je sada pao na oko 370 kilometara, a procjene govore da bi se uskoro mogao spustiti i na 300 kilometara.Dodatne tehničke analize koje prenosi Space.com ukazuju da Swift nema vlastiti pogonski sistem za korekciju orbite, što ga čini posebno ranjivim u ovoj fazi.
Zbog toga NASA pokreće misiju “Swift Boost”, u okviru koje bi specijalizovana robotska letjelica kompanije Katalyst Space Technologies trebala da se približi teleskopu, uhvati ga robotskim rukama i podigne na stabilniju orbitu. NASA-ini zvaničnici ovu operaciju opisuju kao “visokorizičnu misiju bez presedana”.
Iskreno, niko nije mislio da će to biti moguće - rekao je Šon Domagal-Goldman (Shawn Domagal-Goldman) iz NASA-inog odjela za astrofiziku, kako prenosi Space.com.
Swift je posebno važan jer je tokom rada detektovao više od 2000 gama bljeskova – ekstremno snažnih kosmičkih eksplozija koje oslobađaju ogromne količine energije u vrlo kratkom vremenu. Upravo zato NASA ga smatra ključnim instrumentom za proučavanje “visokoenergetskog i promjenjivog svemira”.