Mnogi piju i mnogo više: Ova količina kofeina može uzrokovati ozbiljne srčane probleme, čak i ako ste potpuno zdravi

fafa ilustracija/

fafa ilustracija/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prekomjerno konzumiranje kafe može imati ozbiljne posljedice po zdravlje srca, pokazuje novo istraživanje koje povezuje unos preko 400 miligrama kofeina dnevno s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti čak i kod inače zdravih ljudi.

Istraživanje koje je provela Nency Kagathara sa Zydus Medical College and Hospital u Dahodu, Indija, ukazuje na to da redovno konzumiranje kofeina može poremetiti parasimpatički nervni sistem, što može dovesti do povišenog krvnog pritiska i ubrzanog srčanog ritma. "Redovno uzimanje kofeina moglo bi poremetiti parasimpatički sistem, što dovodi do povišenog krvnog pritiska i ubrzanog otkucaja srca," objasnila je Kagathara, glavna autorica studije.

Tim istraživača pratio je krvni pritisak i otkucaje srca 92 zdrave odrasle osobe nakon što su izvršile trominutni test penjanja stepenicama. Učesnici, u dobi od 18 do 45 godina, imali su normalan krvni pritisak na početku istraživanja.

Skoro 20% učesnika redovno je unosilo više od 400 mg kofeina dnevno, što je ekvivalentno oko četiri šolje kafe, deset limenki gaziranih pića ili dva energetska napitka. Studija je pokazala da hronični dnevni unos 400 mg kofeina može povećati srčani ritam i krvni pritisak s vremenom, što je dodatno povećavalo rizik od kardiovaskularnih oboljenja.

Zanimljivo je da, prema Američkoj agenciji za hranu i lijekove (FDA), unos od 400 mg kofeina dnevno obično nije povezan s opasnim ili negativnim efektima, iako priznaju da su neki ljudi osjetljiviji na kofein i da se on može metabolizirati različitim brzinama. Međutim, novo istraživanje ukazuje na to da i ova količina kofeina može predstavljati opasnost, posebno za one koji svakodnevno konzumiraju kofein u velikim količinama.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kofein, kao stimulant, može povećati proizvodnju stresnih hormona noradrenalina i epinefrina, što dovodi do ubrzanog srčanog ritma i povećanja krvnog pritiska sužavanjem krvnih sudova. Iako se kofein povezuje s poboljšanjem raspoloženja i potencijalnim smanjenjem rizika od određenih vrsta raka, njegove negativne posljedice po kardiovaskularni sistem ne smiju se zanemariti.

U istraživanju su zabilježeni najveći nivoi dnevnog unosa kofeina među urbanim ženama koje rade u poslovnom i menadžerskom sektoru. Osobe koje su konzumirale više od 600 mg kofeina dnevno imale su značajno povećan srčani ritam i krvni pritisak nakon pet minuta odmora poslije fizičkog napora.

"Zbog utjecaja na autonomni nervni sistem, redovno konzumiranje kofeina može dovesti inače zdrave osobe u rizik od hipertenzije i drugih kardiovaskularnih događaja," upozorava Kagathara. "Podizanje svijesti o ovim rizicima ključno je za poboljšanje zdravlja srca kod svih.", piše NY Post.