Jedete li ujutro? Kardiolozi otkrivaju zašto je vrijeme doručka važno za krvni pritisak
Da li je doručak najvažniji obrok u danu? O ovoj temi mnogo se može diskutovati. Ipak, jedno je sigurno: konzumiranje doručka je odličan način da se krvni pritisak drži pod kontrolom, rezultati su istraživanja kardiologa.
- Smatramo da konzumiranje hranjivog doručka poboljšava zdravlje srca, uključujući krvni pritisak, kroz više mehanizama. Doručak pomaže u regulaciji kontrole šećera u krvi i pomaže u ograničavanju prejedanja kasnije u toku dana. Također smatramo da doručak pomaže u sprečavanju porasta hormona stresa, što može povećati krvni pritisak, kaže dr. Cheng-Han Chen, interventni kardiolog MemorialCare Saddleback medicinskom centru, prenosi Parade.
Ukoliko žudite za boljim zdravljem srca, imate i dobar razlog. Naime, srčani problemi su uzrok smrti broj 1 u Sjedinjenim Američkim Državama i širom svijeta, prema CDC-u. Međutim, kardiolozi kažu da nije važno samo da doručkujete, već i kada doručkujete.
- Vrijeme doručka je važno jer je usklađeno s prirodnim ritmom vašeg tijela, poznatim kao cirkadijalni ritam, koji pomaže u regulaciji krvnog pritiska i metabolizma, kaže dr. Neil D. Shah, kardiolog u Sandra Atlas Bass Heart Hospital Northwell Health.
Koje je najbolje vrijeme za doručak kako biste snizili krvni pritisak? Kardiolozi su odgovorili na ovo pitanje i ponudili neke ideje za obroke i druge savjete za zdrav životni stil.
Kada tačno jesti doručak za niži krvni pritisak
Većina kardiologa predlaže doručak u roku od jednog do dva sata nakon buđenja.
- Da biste održali zdrav krvni pritisak i prehranu, morate započeti svoj slobodan dan ispravno. Doručak u roku od jednog do dva sata nakon buđenja može odrediti vaše raspoloženje tokom dana, kaže dr. Bradley Serwer, interventni kardiolog i glavni medicinski službenik u VitalSolutionu.
Drugi kardiolog također tvrdi da se vrijeme doručka ne odnosi toliko na tačno doba dana, koliko na to kada se probudite.
- Dosljednost je najvažnija za vrijeme doručka - obično u roku od jednog do dva sata od buđenja, kaže Riple Hansalia, direktorica elektrofiziologije u medicinskom centru Univerziteta Hackensack Meridian Jersey Shore.
Važnost održavanja dosljednog vremena doručka može se činiti kao još jedna stavka koja se nalazi prije kafe na vašoj listi obaveza, ali shvatanje zbog čega je preporuka takva kakva jeste mogla bi vas "potresti".
- Dnevnim metaboličkim ritmovima našeg tijela upravlja unutrašnji sat na koji utiče kada jedemo svoje obroke. Promjene u tipičnim vremenima obroka, kao što su preskakanje obroka ili jedenje tokom normalnog vremena spavanja, mogu potencijalno utjecati na razvoj kardiometaboličke bolesti, kaže dr. Chen.
Međutim, ako ipak propustite to uraditi ne budite pregrubi prema sebi.
- Jedenje hranjivog obroka rano u toku dana i dalje je bolje za kontrolu krvnog pritiska nego potpuno preskakanje doručka, kaže dr. Shah.
Ideje za doručak za bolje zdravlje srca
Kada jedete važno je za zdravlje srca, uključujući krvni pritisak. Međutim, ključno je i ono što vam se nađe na tanjiru sat ili dva nakon buđenja. Dr. Serwer predlaže čitanje naljepnica sa sastojcima kako biste pronašli hranu bogatu:
- Magnezijum (voće i povrće)
- Kalijumom (voće i povrće)
- Proteinima (jaja)
- Zdravim mastima (avokado i orasi)
- Vlaknima (povrće)
On predlaže izbjegavanje jednostavnih ugljikohidrata (poput žitarica obogaćenih šećerom) i bilo čega sa mnogo natrijuma. Američko udruženje za srce preporučuje ograničavanje dnevnog unosa soli na 2.300 mg (idealno 1.500 mg) za zdraviji krvni pritisak.
Želite neke konkretne, dobro izbalansirane ideje za doručak? Dr. Shah predlaže brze obroke poput zobenih pahuljica prelivenih orasima ili voćem kao što su bobičasto voće, narandže ili banane i nemasni grčki jogurt sa chia sjemenkama.
Prednosti doručka za krvni pritisak
1. Nutritivna ishrana
Doručak postavlja temlje za dan hranjive ishrane.
- Najvažniji aspekt doručka je da utvrdite kako će vaša ishrana izgledati tokom dana. Zdrava ishrana i zdrav način života nisu laki, ali pripremanje za uspjeh donošenjem nekoliko pametnih odluka dugoročno će se isplatiti, kaže dr. Serwer.
2. Bolji ključni pokazatelji srca (uključujući krvni pritisak)
Iako može zvučati da se ponavlja, konzumiranje doručka doslovno je povezano sa zdravijom visinom krvnog pritiska. Također može smanjiti rizik od drugih srčanih problema.
- Započinjanje dana hranjivim obrokom također sprečava da vaše tijelo uđe u "stresan način rada" nakon gladovanja preko noći, što može povećati krvni pritisak i nivo holesterola, kaže dr Shah.
3. Kontrola šećera u krvi
Kardiovaskularni sistem ne funkcioniše u vakuumu.
- Uravnotežen doručak pomaže u održavanju stabilnog šećera u krvi, što smanjuje rizik od dijabetesa, stanja koje povećava šanse za srčane bolesti, kaže dr. Shah.
4. Težina
Čekanje do jutarnje užine ili ručka za konzumiranje hrane može izazvati osjećaj gladi, a kardiolozi objašnjavaju da to znači da možete posegnuti za manje hranjivim, višekalorijskim opcijama.
- Pokazalo se da redovno jedenje doručka smanjuje gojaznost smanjenjem apetita i prejedanja kasnije u toku dana, kaže dr. Hansalia.
5. Stres
Prehrana je više od fizičkog procesa. Može uticati na vaše raspoloženje, što može imati efekat talasanja na vaše fizičko zdravlje.
- Jedenje rano u toku dana pomaže u snižavanju hormona stresa poput kortizola, koji imaju tendenciju da budu veći ujutro, i podržava bolju kontrolu šećera u krvi kroz regulaciju inzulina. Preskakanje ili odgađanje doručka može držati vaše tijelo u stanju stresa, potencijalno povećati krvni pritisak i nivo šećera u krvi, kaže dr. Shah.
Druge navike za niži krvni pritisak
Ishrana, uključujući vrijeme doručka, jedan je od načina da krvni pritisak bude u zdravom rasponu. Međutim, kardiolozi se slažu da je holistički pristup zdravlju srca ključan.
Dr Shah dodaje da je ključno i sljedeće:
- Vježbate redovno
- Održavate zdravu težinu.
- Ograničite alkohol
- Ne koristiti (ili prestati!) proizvode koji sadrže nikotin, poput cigareta
- Upravljajte stresom koristeći tehnike svjesnosti
Iako navike može biti izazovno implementirati, dr. Shah naglašava da vrijedi pokušati.
- Mnogi pacijenti su uspješni u liječenju visokog krvnog pritiska samo istrajnim, dosljednim promjenama načina života, kaže dr. Shah.