Studija: Samo jedan gram soli manje može smanjiti rizik od srčanog udara

Gram soli mnogo znači/

Gram soli mnogo znači/

Samo gram soli mnogo znači/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Poznato je da visok unos soli povisuje krvni pritisak, što može dovesti do ozbiljnih kardiovaskularnih problema. Nova studija iz 2022. godine daje jasne podatke koji potvrđuju ovaj rizik, ali i ukazuju na jednostavno rješenje koje bi moglo spasiti milione života.

Na osnovu zdravstvenih podataka odraslih u Kini, autori studije procjenjuju da bi smanjenje dnevnog unosa soli za samo 1 gram moglo spriječiti čak 9 miliona slučajeva moždanog i srčanog udara do 2030. godine. Od toga bi oko 4 miliona slučajeva moglo biti smrtonosno, pa bi ovaj jednostavni korak mogao spasiti mnoge živote.

Prosječan dnevni unos soli u Kini iznosi 11 grama, što je dvostruko više od preporučenih 5 grama prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO). Istraživači su koristili najnovije podatke o veličini populacije, unosu soli, krvnom pritisku i stopi bolesti u ovoj procjeni.

U okviru studije razmatrana su i dva druga scenarija. Prvi podrazumijeva smanjenje unosa soli za 3,2 grama dnevno (što bi predstavljalo smanjenje od 30 posto) do 2025. godine, dok bi drugi cilj bio dostizanje preporučenih 5 grama dnevno do 2030. Ako bi se ovi ciljevi ostvarili, broj smrtnih slučajeva povezanih s kardiovaskularnim bolestima mogao bi biti upola manji.

Međutim, istraživači naglašavaju da bi smanjenje unosa soli moralo biti dosljedno tokom nekoliko godina. Edukativni programi koji se sprovode u kineskim školama ukazuju na to da bi postizanje cilja od 1 grama manje soli dnevno moglo biti izvodivo za većinu stanovništva.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Kini se također provode različite inicijative kako bi se smanjio unos soli, uključujući uvođenje zamjenskih soli s visokim udjelom kalija i edukativne programe za kućne kuhare i restorane. Neke od ovih mjera već su dale obećavajuće rezultate.

Kardiovaskularne bolesti su odgovorne za oko 40 posto smrtnih slučajeva u Kini, a urbanizacija i sve veća konzumacija procesuirane hrane smatraju se ključnim faktorima. Iako su autori ove studije fokusirani na kardiovaskularne bolesti, smanjenje unosa soli moglo bi imati i druge zdravstvene koristi, uključujući smanjenje rizika od određenih vrsta raka i bubrežnih problema.

Kineska vlada je pokrenula kampanju Zdrava Kina 2030, s ciljem postizanja preporučenog dnevnog unosa soli od 5 grama. S populacijom od 1,4 milijarde ljudi, ovo neće biti jednostavan zadatak, ali rezultati ove studije predstavljaju snažan podstrek za akciju.