Ovo su četiri namirnice za koje mislite da će vam pomoći da ostanete zdravi ali vjerovatno neće
Svi smo se barem jednom našli u situaciji da smo kupili skupi suplement, uvjereni da će riješiti sve naše zdravstvene probleme. Možda ste bili u potrazi za rješenjem za prehladu ili neki drugi simptom, te ste se uputili u trgovinu s nadom da će vam suplement pomoći.
Međutim, problem sa suplementima je taj što ih FDA (Američka agencija za hranu i lijekove) ne regulira prije nego što se nađu na policama, što znači da gotovo svatko može napuniti kapsule bilo čim i prodati ih. Zastrašujuće, zar ne? Naravno, nisu svi suplementi štetni, jer mnoge kompanije ulažu dodatne napore kako bi osigurale sigurnost svojih proizvoda, tačno označavanje i testiranje od strane trećih strana, piše Eating Well.
No, suplementi ne bi trebali zamijeniti dobro uravnoteženu prehranu. Trebali bi biti korišteni kao dodatak zdravoj prehrani (npr. u slučajevima kada iz prehrane ne možete unijeti dovoljno određenih hranjivih tvari). Pravilna prehrana pruža sve potrebne vitamine i minerale za podršku imunološkom sustavu.
1. Oregano ulje
Oregano ulje je često prisutno u "imunitetnim" proizvodima u trgovinama, ali istraživanja pokazuju da njegovi učinci nisu dovoljno potvrđeni. Iako je u tradicionalnoj medicini korišteno zbog svojih antioksidativnih i antimikrobnih svojstava, nedostatak ljudskih kliničkih ispitivanja znači da ne možemo biti sigurni u njegovu učinkovitost. Radije konzumirajte svježi ili sušeni oregano u jelima nego u obliku suplementa.
2. Kolodijalno srebro
Ovaj proizvod, koji se reklamira kao lijek za infekcije, zapravo nije siguran. Iako neki tvrde da ima antimikrobna svojstva, znanstveni dokazi to ne podupiru. FDA upozorava na njegovu opasnost, jer može izazvati štetne nuspojave, osobito u velikim količinama.
3. Ehinacea
Iako je popularna u proizvodima za prehladu, ehinacea je dala miješane rezultate u kliničkim istraživanjima. Nema dovoljno dokaza koji podupiru njezinu učinkovitost u sprječavanju ili liječenju respiratornih infekcija, pa je možda bolje uložiti novac u druge, učinkovitije metode.
4. Pre-workout suplementi
Pre-workout suplementi, koji često sadrže kofein, mogu poboljšati energiju za vježbanje, ali prekomjerna konzumacija može narušiti kvalitetu sna, što negativno utječe na zdravlje imunološkog sustava. Nedostatak sna može smanjiti odbranu organizma, povećavajući rizik od bolesti.
Kako podržati imunološki sustav?
Zdrav imunološki sustav može nas zaštititi od bolesti i ubrzati oporavak. Prehrana bogata vitaminom C (naranče, kivi, paprika), vitaminom D (losos, jaja, obogaćeni mliječni proizvodi) i cinkom (leća, orašasti plodovi, jogurt) može pomoći u jačanju imuniteta.
Ne čekajte da obolite kako biste uvrstili ove namirnice u svoju prehranu. Ključ je redovito uključivati ih u svakodnevni obrok kako bi vaš organizam bio spreman tijekom cijele godine.
Iako je iskušenje kupiti suplemente koji "jačaju imunitet", najbolje je fokusirati se na konzumaciju hranjivih namirnica, kao što su voće, povrće, cjelovite žitarice i proteini. Ako ipak odlučite koristiti suplemente, odaberite pouzdane brendove i konzultirajte se s liječnikom prije nego što ih počnete uzimati. Na taj način osiguravate da pružate svom imunološkom sustavu sve što mu je potrebno za borbu protiv bolesti.