Oftalmolog savjetuje: Ovu stvar nikada, nikada ne radite, užasna je za vaše oči

Kažu da je ovo razlog/Pixabay.com

Kažu da je ovo razlog/Pixabay.com

Pixabay.com/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ljudsko oko je čudesan organ, drugi najkompleksniji u tijelu nakon mozga, s više od dva miliona radnih dijelova. Kroz vid stičemo oko 80% svih znanja, što čini njegu očiju izuzetno važnom. Ali, kako možemo održati oči u vrhunskoj formi, i koje greške trebamo izbjegavati kako bismo osigurali njihovo zdravlje?

To su pitanja na koja su pokušali odgovoriti Raj Punjabi i Noah Michelson, domaćini HuffPostovog podcasta “Am I Doing It Wrong?”, kada su ugostili dr. Amandu Redfern, oftalmologa i docenticu na Institutu za očne bolesti Casey pri Univerzitetu Oregon Health & Science.

Jedna od ključnih tema o kojoj je dr. Redfern govorila bila je opasnost od spavanja s kontaktnim sočivima. „To je loše. Stvarno loše. Nemojte to raditi,” upozorila je, ističući da čak i drijemanje s kontaktnim sočivima može biti rizično.

Spavanje s kontaktnim sočivima može dovesti do stvaranja čira na rožnici – infekcije dijela oka koji je prekriven sočivom. Iako se to ne događa svaki put, kada se dogodi, posljedice mogu biti katastrofalne, čak i do gubitka oka u najgorim slučajevima.

U manje ozbiljnim situacijama, infekcija može uzrokovati ožiljak na rožnici, što može trajno oštetiti vid, osim ako se ne izvrši transplantacija rožnice.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dr. Redfern je također upozorila na opasnosti kontaminacije kontaktnih sočiva, posebno prilikom plivanja u bazenu ili jezeru, pa čak i tuširanja s njima. Kontaktna sočiva mogu zarobiti bakterije između sočiva i rožnice, što može dovesti do infekcija i komplikacija.

Korištenje obične vode za ispiranje ili skladištenje sočiva također nije preporučljivo. Kada su je pitali šta bi savjetovala nekome ko je na odmoru i zaboravio ponijeti rješenje za sočiva, Redfern je odbila birati između spavanja sa sočivima ili njihove pohrane u vodu iz česme, ističući da su obje opcije loše. U takvoj situaciji, bolje je baciti sočiva i provesti vikend s mutnim vidom.

Jedna od preporuka koju dr. Redfern ističe kao ključnu za zdravlje očiju je upotreba zaštitnih naočala tokom kućnih projekata kao što su čekićanje ili piljenje, gdje postoji rizik od letećih čestica koje mogu ozlijediti oko. Ako se nešto zabije u oko, ne pokušavajte to sami ukloniti. Umjesto toga, prekrijte oko papirnom čašom i odmah potražite medicinsku pomoć.

Redfern je također demantirala neke mitove vezane za zdravlje očiju, poput toga da čitanje u mraku može oštetiti vid, te je objasnila zašto se pojavljuju "plutači" u vidnom polju i kada je vrijeme da posjetite ljekara zbog njih.

Briga o očima je od suštinske važnosti, i dr. Redfernove savjete svakako treba uzeti u obzir kako bismo očuvali zdravlje ovog dragocjenog organa.