Neuronaučnica savjetuje: Izbjegavajte ove četiri stvari kako biste sačuvali zdravlje mozga

snimak mozka mozak(Westend61/Getty Images)/
Westend61/Getty Images
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Briga o mozgu jednako je važna kao i briga o ostatku tijela, no često se zanemaruje dok se ne pojave problemi. Naš mozak kontrolira sve - od misli i sjećanja do obrazaca spavanja i raspoloženja - stoga je njegovo održavanje u optimalnom stanju ključno za zdrav, ispunjen život. Izbori koje donosimo svakodnevno imaju značajan utjecaj na naše kognitivno zdravlje, utječući na sve, od naše sposobnosti da se koncentriramo, do toga koliko dobro spavamo noću.

Ako vodimo računa o tome što konzumiramo, kako se odnosimo prema svom tijelu i navikama koje razvijamo, možemo zaštititi svoj mozak od preranog starenja, problema s pamćenjem i kognitivnog pada, tvrdi neuronaučnica Emily McDonald. U nedavnom TikTok-videu otkrila je tri ključne stvari koje nikada ne radi kako bi izbjegla kognitivni pad, probleme s pamćenjem i nesanicu. Slijedeći ove smjernice, možemo poduzeti proaktivne korake kako bismo zaštitili svoj mozak i održali njegovo zdravlje u godinama koje dolaze.

Evo savjeta koje je McDonald podijelila.

1. Broj jedan su skokovi glukoze

Skokovi glukoze zapravo doprinose starenju i starenju mozga i bora, a također doprinose promjenama raspoloženja, oštećenju pamćenja i manjoj neuroplastičnosti u hipokampusu. Hipokampus je područje mozga koje je zaista važno za učenje i pamćenje, tako da ne želite imati manju neuroplastičnost. Ovo je posebno važno za vaš prvi obrok u danu jer prekidate post.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

2. Preskočite prženu hranu

Pržena hrana može biti primamljiva, ali može imati ozbiljne posljedice za zdravlje našeg mozga. "Studija na 18.000 ljudi otkrila je da je prehrana bogata prženom hranom povezana s nižim rezultatima u pamćenju i kogniciji", ističe McDonald.

Nezdrave masnoće i drugi štetni spojevi u prženoj hrani mogu narušiti rad mozga što s vremenom dovodi do kognitivnog pada. Ograničavanje ili izbjegavanje pržene hrane može doprinijeti očuvanju pamćenja i kognitivnih sposobnosti.

3. Izbjegavajte jaka svjetla noću

"Jaka svjetlost noću ometa lučenje melatonina, što može narušiti naš san", napominje neuronaučnica. Kvalitetan san jedan je od najvažnijih čimbenika za zdravlje mozga, a izlaganje jakom svjetlu prije spavanja može poremetiti obrasce spavanja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

McDonald ističe da čak i svjetlost koja nije plava može ometati lučenje dopamina, neurotransmitera povezanog s raspoloženjem i motivacijom. Dakle, kako bismo zaštitili svoj san i zdravlje mozga, ključno je smanjiti izloženost svjetlosti u večernjim satima.

4. Nikada ne preskačite tjelovježbu

Tjelovježba nije dobra samo za naše tijelo; važna je i za mozak. "Tjelovježba zapravo izgrađuje vaš mozak i potiče otpuštanje endokanabinoida", objašnjava McDonald.

Ti spojevi koje tijelo prirodno proizvodi, pomažu kod ublažavanja boli i opće dobrobiti. Redovita tjelovježba podržava rad mozga, poboljšava pamćenje, pa čak i pomaže u upravljanju stresom, što je čini ključnom komponentom svakog načina života zdravog za mozak.

 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
@emonthebrain Avoid these things to protect your brain 🧠 #neuroscience #mentalhealth #mindset #brainhealth #selfcare #neuroplasticity ♬ original sound - emily | neuroscientist 🧠