Razbijen mit da svjetlo s mobitela utiče na san
Da li je istina da je svjetlo s mobitela krivo za noćnog skrolovanja može spriječiti da zaspite? Često krivimo odsjaj našeg telefona što nam je teško zaspati. Ali stručnjaci misle da su stvari složenije...
Borite se da klimnete glavom? Lako je okriviti telefon koji je samo nekoliko centimetara od vašeg lica i beskrajni feed vijesti kojim je vaš palac zauzet skrolovanjem dok ležite u krevetu. Ali ideja da vas uznemirava plavo svjetlo koje emituje vaš pametni telefon nije sasvim tačna.
Iako plava ili kratkotalasna svjetlost (kao što je dnevna svjetlost ili ona koju emituje tehnologija) utječe na naš cirkadijalni ritam, stvari su manje jasne nego što često mislimo.
„Spavanje je složen proces“, kaže Stuart Peirson, profesor cirkadijalne neuronauke na Univerzitetu Oksford.
On objašnjava da dok receptore u našim očima koji govore našem mozgu kada je vrijeme da budemo budni pokreću stanice koje apsorbiraju plavo svjetlo, također ih pokreću oni koji apsorbiraju duže valne dužine svjetlosti (kao što je crvena). Što znači da nije problem u boji sjaja, već u svjetlini i dužini vremena tokom kojeg smo mu izloženi – a ekrani naših telefona su zapravo prilično zatamnjeni.
Dnevna svjetlost je 1000 puta svjetlija od prosječne svjetlosti koju emituje telefon. Osvetljenje prostorija je u proseku 10 puta svetlije. (Zato vam gašenje velikog svjetla dok se spuštate uveče može pomoći da se osjećate pospanije.)
“Tehnički, plavo svjetlo sa pametnih telefona može utjecati na san”, kaže Peirson. “Ali ovi efekti su mali osim ako telefon ne koristite satima sa svijetlim ekranom i već imate problema sa spavanjem.”
U laboratorijskim studijama na Univerzitetu Harvard, čak i oko četiri sata izlaganja svjetlu e-čitača punom snagom imalo je samo relativno mali efekat: 10-minutno kašnjenje u spavanju. U stvari, veća je vjerovatnoća da će na vaš san uticati vrste sadržaja koje konzumirate.
Ako mislite da svjetlost utiče na vaš san, Peirson kaže da ne morate trošiti novac na specijalne naočale koje blokiraju plavo svjetlo. Umjesto toga, on preporučuje da smanjite vrijeme korištenja ekrana i smanjite svjetlinu na telefonu.