Nije ravnomjerno: Naučnici otkrili u koje dvije godine života najbrže stare
Nedavno istraživanje sugerira da starenje ne prolazi postepeno, već se događa u najmanje dva ubrzana talasa. Studija, koja je pratila hiljade različitih molekula kod osoba starosti od 25 do 75 godina, otkrila je dva glavna perioda promjena povezanih sa starenjem, i to oko 44. i 60. godine života. Ovi nalazi mogli bi objasniti zašto se određeni zdravstveni problemi, uključujući mišićno-koštane i kardiovaskularne bolesti, češće javljaju u ovim godinama.
Profesor Michael Snyder, genetičar i direktor Centra za genomiku i personalizovanu medicinu na Univerzitetu Stanford, istakao je da starenje ne prati uvijek linearan tok. "Ne mijenjamo se postepeno tokom vremena. Postoje dramatične promjene," rekao je Snyder, koji je bio viši autor ove studije.
Istraživanje je pratilo 108 volontera koji su redovno dostavljali uzorke krvi, stolice, kože, kao i oralne i nosne briseve tokom perioda od jedne do skoro sedam godina. Naučnici su analizirali 135.000 različitih molekula i mikroba (bakterija, virusa i gljivica) koje žive u crijevima i na koži učesnika. Rezultati su pokazali da promjene u većini molekula i mikroba nisu bile postepene, već su se naglo dešavale u srednjim 40-im i ranim 60-im godinama.
Prvi talas promjena uključivao je molekule povezane s kardiovaskularnim bolestima i sposobnošću metaboliziranja kofeina, alkohola i lipida, dok je drugi talas uključivao molekule povezane s imunološkom regulacijom, metabolizmom ugljikohidrata i funkcijom bubrega. Promjene molekula povezanih sa starenjem kože i mišića bile su prisutne u oba talasa.
Ovo istraživanje moglo bi pomoći u usmjeravanju intervencija, poput povećanja fizičke aktivnosti tokom perioda intenzivnijeg gubitka mišićne mase. Profesor Snyder naglašava važnost prilagođavanja načina života dok smo još zdravi, kako bi se ublažile posljedice ubrzanog starenja. Rezultati ove studije objavljeni su u časopisu Nature Aging, piše The Guardian.