Znate li koje su skrivene opasnosti novogodišnje jelke?

Ilustracija/B. A.

Ilustracija/ Canva

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Doček Nove godine sve je bliži, a mnogi su već okitili novogodišnje jelke u svojim domovima. Ipak, malo je poznato da jelke, bilo prirodne ili vještačke, mogu predstavljati potencijalnu opasnost za zdravlje, posebno kod osoba osjetljivih na alergije.

O ovom problemu govorio je pedijatar dr Saša Milićević u emisiji za TV Prva, ističući rizike koje jelke mogu donijeti, posebno djeci.

– Prirodna jelka može kod osoba koje imaju sklonost ka alergijama, ili alergiju na polen, izazvati velike probleme i upropastiti praznike. Polen jelke ili bora, iako im sada nije sezona, može se pojaviti i izazvati ozbiljne reakcije kod osoba koje imaju astmu ili alergijsku kijavicu. Djeca u tim slučajevima počinju teško da dišu, pluća im „sviraju“, a kod alergijske kijavice može doći do jakog kijanja i peckanja očiju. Nekada se pojave i promjene na koži, poput pitirijaze rozee – crvenog osipa na leđima koji podsjeća na oblik jelke. Mogu se javiti i plikovi koji veoma svrbe – pojasnio je dr Milićević.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ni vještačke jelke nisu bezopasne, upozorava pedijatar. Problem leži u plastici od koje su napravljene i prašini koja se može zadržati na njima.

– Plastika, kao i nakit za jelku, često je puna prašine i grinja. Djeca, koja najviše vole da se igraju oko jelke, tada su u najvećem riziku. Mogu početi kašljati, a neka djeca mogu razviti i konjuktivitis. Ako dijete ima atopijski dermatitis, odnosno dječji ekcem, kontakt sa jelkom i prašnjavim ukrasima može izazvati crvenilo na obrazima koje intenzivno svrbi – dodao je dr Milićević.

Stručnjaci savjetuju da, ukoliko već imate jelku u domu, obavezno vodite računa o njenoj čistoći. Vještačke jelke i ukrase treba temeljno obrisati prije postavljanja, a osobe sklone alergijama trebale bi izbjegavati prirodne jelke kako bi praznici protekli bez zdravstvenih problema.