Pomaže li zaista slana voda kod grlobolje?

slana voda ekcem/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kreće sezona gripe, prehlade i hunjavice. Osim klasičnih simptoma poput curenja nosa, kihanja ili temperature, smetnje s grlom su također česte kod ovih bolesti.

Ali umjesto farmaceutskih preparata i lijekova, s grloboljom se možete boriti iz udobnosti svog doma i trebat će vam samo dva sastojka koja sigurno imate. Iako se možda čini kao staromodna metoda, moderna medicina potvrđuje njene brojne prednosti.

Zašto je grgljanje slane vode učinkovito?

Ispiranje usta slanom vodom i grgljanje slane vode djeluje zbog nekoliko razloga. Slana voda pomaže smanjiti otečenost i upalu u grlu privlačenjem viška tekućine iz tkiva. Sol također ima blaga antibakterijska i antivirusna svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv uzročnika infekcija. Ako je u pitanju bakterijska infekcija, slana voda pomaže uspostaviti ravnotežu pH vrijednosti u ustima i grlu, stvarajući nepovoljno okruženje za rast bakterija. Na kraju, grgljanje slane vode pomaže razrijediti i olabaviti nakupljenu sluz u grlu i dišnim putevima kako bi se lakše iskašljala.

Kako napraviti otopinu slane vode za grgljanje?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ovaj postupak ponavljajte nekoliko puta dnevno, ali ako problemi s grlom ne prestanu nakon sedam dana ili se pojave drugi simptomi poput visoke temperature, poteškoće pri gutanju ili bijele mrlje na krajnicima, potražite pomoć doktora.

U čašu natočite tople vode, otprilike 200 ml. Trebat će vam topla voda jer, uz to što pomaže pri otapanju soli, također je ugodnija za nadraženo grlo.

U toplu vodu zatim dodate čajnu kašičicu soli i dobro promiješate. Ako imate jaku iritaciju i osjetljivo grlo, možete po potrebi staviti manje soli ili dodati druge sastojke poput meda za ublažavanje iritacije.

Kad se sol otopila u vodi, jednostavno srknite i grgljajte 10-15 sekundi, a potom ispljunite, piše Net.hr.