Mogu li se mobilni telefoni povezati sa razvijanjem raka mozga?

Provedena je velika studija/ Ilustracija/

Provedena je velika studija/ Ilustracija/

Provedena je velika studija/ Ilustracija/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Svako ko je bar jednom koristio mobilni uređaj morao se zapitati koliko je štetan za zdravlje mozga, što je i dovelo do sprovođenja ove studije. Kontroverza koja traje decenijama napokon je dobila zaključak: mobiteli ne izazivaju rak mozga. Ovaj zaključak donijela je međunarodna grupa istraživača iz deset zemalja, koja je sprovela sveobuhvatan pregled postojećih istraživanja kako bi riješila raspravu koja se vodi otkako su mobiteli postali svakodnevni alat.

Istraživači, čije je istraživanje dijelom finansirala i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), analizirali su 28 godina istraživanja o tome da li radio talasi koje emitiraju mobiteli povećavaju rizik od raka mozga ili uzrokuju druge zdravstvene probleme. Zaključak? Ne postoji povećan rizik od raka mozga povezan s korištenjem mobitela.

Njihova otkrića objavljena su u časopisu Environment International, a obuhvatila su analizu 63 studije iz 22 zemlje, koje su sprovedene između 1994. i 2022. godine. Većina istraživanja bavila se rizikom od pojave tumora mozga, dok su druge proučavale da li odašiljači mobilnih signala povećavaju rizik od dječije leukemije ili pedijatrijskih tumora mozga. Nijedna od studija nije pronašla dokaz povećanog rizika od tih bolesti.

Istraživači su naglasili da čak ni kod osoba koje su koristile mobitele više od deset godina nije primijećen povećan rizik od raka mozga. Također, mobilni tornjevi, koji često izazivaju zabrinutost, nisu uzrokovali dodatne zdravstvene probleme. Zapravo, moderni tornjevi emitiraju manje radiofrekvencije nego raniji modeli.

Ova otkrića podržavaju i zaključci američkog Nacionalnog instituta za rak, koji je u svojoj analizi naveo da frekvencije koje emitiraju mobiteli spadaju u tzv. neionizirajuće zračenje, što znači da su niske frekvencije i niske energije, nedovoljno snažne da oštete DNK. Također, incidencija raka mozga i centralnog nervnog sistema nije se povećala otkako je upotreba mobitela postala široko rasprostranjena.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Strah od povezanosti mobitela i raka datira iz 1993. godine, kada je stanovnik Floride tužio kompaniju NEC America, tvrdeći da je njegova supruga umrla od raka mozga zbog zračenja njenog mobitela. Iako je tužba odbačena 1995. godine, ideja o mobitelima kao uzročnicima raka opstala je u određenim krugovima.

Dodatno ulje na vatru dolilo je izvještavanje Svjetske zdravstvene organizacije iz 2011. godine, kada je Međunarodna agencija za istraživanje raka klasifikovala izloženost radio talasima kao moguće kancerogenu za ljude, na temelju ograničenih dokaza iz opservacijskih studija. No, ta klasifikacija nije značila da su radio talasi definitivno kancerogeni, kao što je to slučaj s hemikalijama u cigaretnom dimu.

Jedan od razloga zašto se strahovi ovakve vrste šire jeste novina same tehnologije. "Zabrinutost zbog zdravstvenih efekata novih tehnologija je česta i obično raste kada se nova tehnologija brzo prihvati," objasnio je Keith Petrie, stručnjak sa Univerziteta u Aucklandu, koji nije bio uključen u ovu studiju.

Taj fenomen bio je posebno vidljiv tokom pandemije COVID-19, kada su ljudi napadali mobilne tornjeve vjerujući u neutemeljene teorije da 5G tornjevi šire koronavirus. Istraživači naglašavaju da strah često proizlazi iz nepoznatog, ali da trenutna naučna saznanja jasno pokazuju da mobiteli ne predstavljaju rizik za zdravlje kada je riječ o raku mozga, piše Deseret.com.