Zastrašujuće: I prethodnu godinu obilježila su ubistva žena, majki, supruga

Protest za Almu Kadić/Damir Deljo

Protest za Almu Kadić/Damir Deljo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Bosni i Hercegovini je tokom posljednjih šest godina ubijeno više od 60 žena, koje su nastradale od ruke trenutnog ili prethodnog partnera, što dovodi do brojke od jedne žene mjesečno. Svi dijelovi društva imaju obavezu na to reagovati. Osim prazne priče ništa. Na kraju svake godine umjesto napretka imamo podsjećanja i statistiku koliko žena je ubijeno zato što niko nije reagovao.

Posljednji slučaj femicida od prije nekoliko dana.U Ključu je u porodičnoj kući ubijena žena.Nekoliko dana prije protesti zbog smanjenja kazne Eldinu Hodžiću. Podsjećamo, pred Vrhovnim sudom Federacije BiH dobio 20 godina zatvora za ubistvo supruge Alme Kadić iz ljeta 2021. godine. Prethodno je pred Kantonalnim sudom Hodžić u dvije presude dobio po 35 godina, što znači da mu je Vrhovni sud Federacije kaznu smanjio za čak 15 godina.Tim povodom organizovani su protesti. Almu Kadić je ubio Eldin Hodžić ispred njene roditeljske kuće u Sarajevu. Pucao joj je u potiljak pred njihovom četverogodišnjom kćerkom i Alminom majkom.

- Ne znam da li sam živa ili sam mrtva. Izgleda da sam mrtva da je samo moj lik tu. Ovo nije neka pravda, malo sam se nadala ali greška je napravljena. Gdje god se to desi ja sam u toj situaciji. Meni je žao svakoga. Kako god mi je žao mog djeteta, žao mi je svih žena, djevojaka koje su na isti način završile, žao mije i roditelja ali država se mora postarati za ovakve stvari, ubice treba smjestiti gdje im je mjesto. Ja sam to govorila, ubica moje kćerke je prijetio, prijetio, niko ništa nije poduzimao. Platio je dvije kazne, drugui gada je platio prijetio je da će je ubiti, rekla je Sevda Kadić, majka ubijene Alme, te dodala: 

- To je zastrašujuće. Poruka svima koji se boje ponekad da prijave nasilje i s druge strane da se suoče s njim evo i kroz pravosudni sistem itd. Velika poruka jeste zapravo da je na ovaj način narušena i borba protiv nasilja i uopšte sve što se u prevenciji zazuima i strašna jedna poruka ubicama, hajte možete i bez ikakvih olakšavajućih okolnosti dobro proći i kazna vam može biti smanjena.

I prethodnu godinu obilježila su ubistva žena, majki, supruga. Isti princip. Konkretnih zakonskih akcija nema. Prazna priča kao i svih prethodnih godina.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Još uvijek nemamo u parlamentarnoj proceduri novi zakon o zaštiti od nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja. Nemamo ni izmjene i dopune krivičnog zakona kroz koji bismo oštrije kaznili nasilnike i demotivirali potencijalne nasilnike. Kao odgovorni ljudi znamo šta je zadatak države, to je zaštita posebno osjetljivih kategorija kakve žrtve nasilja jesu, a mi tom zadatku još nismo odgovorili, obaveza je da to učinimo, izjavila je Alma Kratina, predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova Predstavničkog doma PFBiH.

- Ako recimo imamo, ženu koja je zbog nasilnika bila smještena u sigurnu kuću, naravno da je potrebno da se ona ekonomski osnaži da bi ona po izlasku iz te sigurne kuće bila sposobna za samostalan život i da tada ne dolazi u situaciju da se ponovo mora vratiti nasilniku, smatra Marina Mujkanović, zamjenica predsjedavajuće Komisije Doma naroda za jednakopravnost spolova.

Protesti protiv femicida, nasilja nad ženama i djevojčicama pod nazivom "Niti jedna više" održani su prethodni mjesec u šest bh. gradova. Kako su saopštili iz Fondacije "Udružene žene" i Helsinškog parlamenta građana Banjaluka, protesti su održani u Banjaluci, Zenici, Mostaru, Trebinju, Bijeljini i Tuzli.Protesti su odgovor na porast broja slučajeva femicida i nasilja nad ženama, a u kampanju Fondacije Udružene žene su se uključile i brojne javne ličnosti.Fondacija se inače zalaže za poboljšanje društvenog položaja žene i njeno pravo na život bez nasilja, a u svojim aktivnostima se trude povećati vidljivost žena u društvu.

- Na žalost propustili smo tokom 2024.godine da unaprijedimo zakonodavni okvir tako što jedna od novina je i bila da policija može odmah na licu mjesta izrekne hitne mjere koje su zapravo preventivne i mogu da doprinose da se smanji broj ubistava žena, rekla je Slađana Milovanović Fondacija Lara.

Ubistvo supruga, partnerki u Gradačcu, Zavidovićima, Sarajevu.Uvijek po istom principu. Više od devetnaest žena ubijeno je u BiH u protekle dvije godine. Više od jedne trećine pokušaja i izvršenog femicida desilo se u stanu, kući ili dvorištu žrtve čime se potvrđuje da je za ženu koja trpi nasilje najopasnije mjesto upravo njen dom. Najvećem broju ubistava prethodilo dugotrajno nasilje koje nije bilo prijavljivano ili je bilo prijavljivano, ali je izostala adekvatna reakcija institucija, takođe u većini slučajeva slučajeva počinilac bio bivši bračni, vanbračni ili emotivni partner

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Istraživanja pokazuju da u strukturi izrečanih sankcija dominiraju uslovne kazne i to je zasigurno jedan od razloga zbog kojih oni koji su učinili nasilje čine ga ponovo.

- Ne treba čekati da joj neko polomi nos ili zube ili kosti pa da nešto poduzme. Čim prvi put osjeti i blaže nasilje treba reagirati. Naše žene, kažem nekad malo u šali, imaju sindrom majke tereze,a to je spremnost na trpljenje i očekivanje da će od budaletine napraviti čovjeka, rekao je Marko Romić, psiholog.

Ono što je tužno što sistem ide na ruku ubicama. Kazne su male, a femicid nije prizant kao posebno krivičnoi djelo. Na žalost. Pojedine zemlje regije, poput Hrvatske i Sjeverne Makedonije, uvrstile su kao posebno kazneno djelo u svoje krivične zakone termin femicid, koji je definisan kao ubistvo žena iz mržnje, prezira i želje za dominacijom.U Hrvatskoj ga kazneni zakon tretira kao teško ubistvo žene, za što je previđena kazna od minimalno deset godina do kazne dugotrajnog zatvora.

Prilog Jovanke Nine Todorović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja