Zabrinjavajući izvještaj Pentagona o zemlji koja je “najveći sigurnosni izazov”

Pentagon sad/
Pentagon
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kina je proširila svoje nuklearne snage, pojačala vojni pritisak na Tajvan i ojačalala svoje veze sa Rusijom tokom prošle godine, navodi se u današnjem izvještaju Pentagona.

Prema izvještaju, koji na zahtjev Kongresa daje godišnju američku procjenu vojne moći Kine, ta zemlja je u maju imala više od 600 operativnih nuklearnih bojevih glava, a SAD očekuju da će ih imati više od 1.000 do 2030. godine. Pentagonova nacionalna odbrambena strategija je izgrađena sa mišlju da je Kina najveći sigurnosni izazov za SAD, a prijetnja iz Pekinga utiče na to kako je američka vojska opremljena i organizovana za budućnost.

Dvadeset godina nakon najvećeg proširenja Evropske unije, kada je deset novih država članica pristupilo EU, proširenje Unije ostaje ključni pokretač dugoročne sigurnosti, mira, stabilnosti i prosperiteta u Evropi. Ono nastavlja promovisati zajedničke vrijednosti, istovremeno potičući rast i pomirenje.

Saopćenje prenosimo u cjelsoti:

"Proces proširenja ušao je u novu fazu i dobio novi zamah 2024. godine. U sjeni ruskog rata agresije protiv Ukrajine i evropskih vrijednosti, novo poglavlje u procesu proširenja EU zahtijeva obnovljeni evropski konsenzus o brzom i postepenom uključivanju Zapadnog Balkana, kao i solidarnost između EU i njenih najbližih partnera. Ovo naglašava potrebu za potpunim usklađivanjem sa Zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom (CFSP). Evropska unija nije potpuna bez regije Zapadnog Balkana.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Svjesni smo da veća Unija znači i snažniju Uniju te da je naša odgovornost približiti zemlje kandidate nama. Proširenje EU nije samo tehnički proces, već zahtijeva snažno političko vodstvo i blizak dijalog s našim društvima.

Više nema prostora za sive zone. Sive zone i politički vakuum koristile su treće zemlje, naročito Rusija i Kina, kada Evropa nije ispunila obećanja data zemljama Zapadnog Balkana prije 20 godina. Stoga je danas, više nego ikada, integracija Zapadnog Balkana u EU geopolitička nužnost. Naša proaktivna politika proširenja predstavlja ulaganje u našu vlastitu sigurnost i stabilnost: bolje je izvoziti stabilnost nego riskirati uvoz nestabilnosti.

EU i Zapadni Balkan su snažni partneri u zajedničkom upravljanju migracijama. Smanjenje neregularnih migracija duž rute Zapadnog Balkana pokazuje posvećenost partnera iz ove regije u borbi protiv krijumčarenja, zaštiti granica, povratku i readmisiji. EU je spremna nastaviti pružati operativnu podršku (Frontex i Europol).

Proširena Evropska unija bit će snažnija samo ako unaprijedimo način na koji Unija funkcioniše. Ovaj interni zadatak EU treba se provoditi paralelno s pojačanim naporima za integraciju naših partnera sa Zapadnog Balkana. Potreban nam je jasan i iskren plan rada za budućnost.

Međutim, proces evropskih integracija ostaje zajednička odgovornost Evropske unije i zemalja kandidata: proces mora biti zasnovan na zaslugama i kriterijima, posebno u pogledu osnaživanja vladavine prava i demokratije, borbe protiv korupcije i nezavisnosti pravosuđa. Istovremeno, svaka zemlja koja ispuni uslove za članstvo u EU mora moći napredovati bez odgađanja zbog napretka drugih. Kada zemlja kandidat ispuni svoja obećanja, isto mora učiniti i Unija.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Proširenje će također doprinijeti konkurentnosti evropske ekonomije, uz dodatne mjere usmjerene na unapređenje postepenog procesa integracije. Provedba Plana rasta za Zapadni Balkan pružit će, posebno djeci i mladima, perspektivu prosperitetnije budućnosti. Dobrosusjedski odnosi, poštivanje prava manjina i regionalna saradnja, koji osiguravaju uključivanje relevantnih regionalnih i lokalnih vlasti, kao i ispunjavanje svih obaveza i obaveza iz potpisanih ugovora, ključni su elementi stabilizacije, asocijacije i uspješnog završetka procesa proširenja. U tom kontekstu, svi bilateralni i multilateralni ugovori i obaveze povezani s EU trebaju biti u potpunosti implementirani. Partneri sa Zapadnog Balkana koji se nalaze na mediteranskim obalama dio su euro-mediteranskog procesa i, kao takvi, bit će integralni dio obnovljene posvećenosti jačanju regionalne saradnje, u kontekstu 30. godišnjice EuroMed-a 2025. godine.

Evropska narodna stranka (EPP) ponovo potvrđuje svoju punu i nedvosmislenu posvećenost članstvu Zapadnog Balkana u EU."