Wang Yi: SAD i pojedine zemlje manipulišu ljudskim pravima, ali nemaju dovoljnu podršku
Sjedinjene Američke Države (SAD) i pojedine zemlje su 24. septembra na sastanku Vijeća Ujedinjenih nacija (UN) za ljudska prava ocrnile situaciju ljudskih prava u Kini pod izgovorom pitanja Xinjianga.
Predstavnici skoro 80 zemalja, uključujući muslimanske zemlje, podržalo je Kinu zajedničkom izjavom na sastanku, a više od 20 zemalja, na različite načine, podržalo je pravedan stav Kine i suprotstavilo se politizaciji pitanja ljudskih prava, kao i miješanju u unutrašnje poslove drugih zemalja, koje koriste ljudska prava kao izgovor.
- 100 zemalja u potpunosti pokazuje da politička manipulacija SAD-a i pojedinih zemalja nema podršku, izjavio je jučer član Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kine, ujedno i kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi tokom susreta sa visokim izaslanikom UN-a za ljudska prava te sa ministrima vanjskih poslova drugih zemalja u New Yorku.
Wang je ukazao da praksa SAD-a i pojedinih zemalja ponovo pokazuje dvostruke standarde.
- Ne možemo a da se ne zapitamo zašto SAD, kojima je toliko stalo do muslimana, nastavljaju da izazivaju ili podržavaju ratove na Bliskom istoku i drugim regionima, uzrokujući veliki broj žrtava nevinih muslimana? Zašto zatvarate oči pred istorijskom nepravdom arapskog naroda i ne podržavate Palestinu da postane punopravna članica UN-a? Zašto SAD ne odigraju ključnu ulogu za dugotrajan prekid vatre u pojasu Gaze i sveobuhvatno povlačenje vojske iz tog područja?, upitao je Wang Yi, te dodao da muslimanske zemlje odavno već znaju taktiku SAD-a, da se koriste ljudskim pravima kao paravan miješanja u unutrašnje poslove Kine i zemalja u razvoju.
Više od 100 zemalja u razvoju, uključujući muslimanske zemlje, jasno je podržalo Kinu na sastanku Vijeća UN-a za ljudska prava, ne samo da bi zaštitile legitimna prava Kine, već i zaštitile pravednost međunarodne zajednice, zajedničke interese zemalja u razvoju, kao i osnovni princip međunarodnih odnosa o nemiješanju u unutrašnje poslove.
Wang je također naglasio da se ove godine obilježava 75. godišnjica osnivanja NR Kine. Dostignuća Kine u zaštiti ljudskih prava priznata su širom svijeta, a razvoj i napredak Xinjianga su očigledni. Zapadne sile kršile su također ljudska prava Kine.
- Želimo da na osnovu jednakosti pokrenemo komunikaciju sa svim zemljama oko pitanja ljudskih prava. Vrata Kine su otvorena za svijet. Pozivamo sve prijatelje da posjete Kinu. Suočavajući se sa činjenicama, sve glasine i laži će biti razotkrivene, a sve klevete o Kini neće biti uspješne, zaključio je Wang Yi, javlja KMG.