Vojni analitičar: Rusija bi mogla razmotriti korištenje nuklearnog oružja, na krajnjoj su granici

vladimir putin nuklearno oružje/
Rusija je, u međuvremenu, promijenila nuklearnu doktrinu
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vojni analitičar Goran Redžepović gostovao je na N1 povodom obilježavanja 1000 dana od početka ruske invazije punog opsega na Ukrajinu. U analizi ključnih aktera, osvrnuo se na američki utjecaj, rusku strategiju i potencijalne posljedice povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću.

Redžepović SAD smatra ključnim za odbranu Ukrajine.

- Donald Trump je nepredvidiv. On nema plan već želi sebe predstaviti kao peacemakera. Utjecaj Amerike je ključan, oni su najveći donatori Ukrajini, a osim toga, diktiraju način i vrstu pomoći NATO saveza Ukrajini. Njih se i pita najviše po pitanju tempa pristupanja Ukrajine NATO savezu. U tom smislu, bez pomoći SAD-a, Ukrajina bi bila u jako teškom položaju. Europa ih može zamijeniti u jednom dijelu, ali ne u potpunosti.

No, ipak, SAD ima i svoje interese, a očuvanje mira možda i nije među primarnima.

- Nisu jedini interesi Donalda Trumpa da sebe pokaže kao peacemakera. Tu su interesi industrije oružja, naftne industrije, mnogih biznismena koji su ulagali u tvornice naoružanja. Mnogo je interesa koji izravno djeluju na moćne dionike unutar SAD-a. Nije u pitanju samo Trumpova volja nego i odnos snaga raznih grupacija u SAD-u.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Biden dopustio američke rakete u Rusiji, Putin promijenio nuklearnu doktrinu

Američki predsjednik Joe Biden dozvolio je Ukrajincima ono što su mjesecima očajnički tražili, mogućnost napada dalekometnim zapadnim projektilima na mete duboko u Rusiji. A odmah nakon SAD-a su i Velika Britanija i Francuska donijele odluku kojom dozvoljavaju Ukrajincima da raketama SCALP i Storm Shadow napadaju ciljeve duboko u Rusiji.

- U političkom smislu, to ima simboličko značenje, a u operativnom ne više od operativne razine. Ne zna se kakva su sve ograničenja. Količina raketa koje oni imaju je nepoznata, ali nije to neki veliki broj koji bi mogao okrenuti kompletnu situaciju u korist Ukrajine. Ne zna se ni vrsta raketa, kazao je Redžepović.

- Karakteristika američkog djelovanja od početka rata je da Amerika nema politiku kako doći do pobjede u Ukrajini, dodao je.

Rusija je, u međuvremenu, promijenila nuklearnu doktrinu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ruski predsjednik Vladimir Putin odobrio je danas ažuriranu verziju nuklearne doktrine te rekao da bi Rusija mogla razmotriti korištenje nuklearnog oružja ako bude izložena napadu konvencionalnim projektilima uz podršku nuklearne sile.

-  To je prije svega politički odgovor na Bidenov potez. Upotreba nuklearnog naoružanja je nešto što ne dolazi u obzir. Nitko u sadašnjem trenutku to ne bi podržao, a prije svega Kina, objasnio je.

- Rusija je iscrpila svoje snage. Intenzivirali su svoje napade i brutalnost je sve veća i veća. Napali su najveću branu na Dnjepru i nemaju nikakvog obzira. Na sve moguće načine politički i vojno žele izvršiti pritisak na Ukrajinu kako bi pristali na ruske uvjete mira. Oni se nadaju da će u tome njima Donald Trump pomoći, ističe.

- Trump uvijek radi veći pritisak na slabiju stranu. Jedno je sigurno, rat neće stati za 24 sata. Efekt promjene američke politike se neće vidjeti preko noći, a u međuvremenu, mnoge druge stvari se mogu pomiješati. Europa počinje biti svjesna koliko je bespomoćna bez Amerike i možemo očekivati ponovno zbližavanje europskih država, posebice Velike Britanije i Norveške u neku vrstu borbene koalicije koja bi bila odgovor na politiku Donalda Trumpa. Rusija je na krajnjoj granici svojih sposobnosti po pitanju ljudi i tehnike, zaključio je.