UZNEMIRUJUĆI SNIMCI / BBC potvrdio jezivi safari: Dronovima love civile

/ Screenshot/
Svaki video donosi pogled kroz kameru daljinskog operatera kako prati kretanje pješaka ili vozača te ispušta granate/Screenshot
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nešto prije podneva jednog dana Serhij Dobrovolski, trgovac alatom, vratio se u svoj dom u Hersonu u južnoj Ukrajini. Ušao je u svoje dvorište, zapalio cigaretu i popričao sa komšijom. Odjednom su čuli zvuk drona koji je zujao iznad njih.

Angela, Serhijeva 32-godišnja supruga, kaže da je vidjela svog muža kako trči i skriva se dok je dron ispuštao granatu. "Umro je prije nego što je stigla hitna pomoć. Rečeno mi je da nije imao sreće jer mu je geler probio srce", kazala je slomljena žena.

Serhij je jedan od 30 civila koji su ubijeni u naglom skoku broja napada ruskih bespilotnih letjelica u Hersonu od 1. jula, rekli su iz gradske vojne uprave za BBC.

Zabilježili su više od 5.000 napada dronovima u istom razdoblju, s više od 400 povrijeđenih civila. Ukrajinci takvu praksu nazivaju "ljudskim safarijem".

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dronovi su promijenili ratovanje u Ukrajini, a Ukrajina i Rusija ih koriste protiv vojnih ciljeva. No BBC je čuo svjedočenja očevidaca i vidio vjerodostojne dokaze koji upućuju na to da Rusija koristi bespilotne letjelice i protiv civila u gradu Hersonu na prvoj liniji fronta.

"Oni mogu jasno vidjeti koga ubijaju", kaže Angela pa dodaje: "Žele li se tako boriti, bacajući bombe na ljude koji hodaju ulicama?"

Ako se utvrdi da Rusija namjerno gađa civile, to bi bio ratni zločin. Ruska vojska nije odgovorila na pitanja BBC-ja o tim optužbama. Od početka invazije u februaru 2022., Rusija je stalno poricala da namjerno gađa civile.

No, dokazi o očiglednim napadima bespilotnim letjelicama na civile mogu se vidjeti u brojnim videozapisima podijeljenim na ukrajinskim i ruskim društvenim medijima, od kojih je šest pregledao BBC Verify, posebna stranica posvećena provjeri činjenica.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Svaki video donosi pogled kroz kameru daljinskog operatera kako prati kretanje pješaka ili vozača u civilnoj odjeći, često ispuštajući granate za koje se ponekad čini da ozbiljno ozljeđuju ili ubijaju svoju metu.

BBC Verify također je uspio identificirati ruski Telegram kanal na kojem je prvi put objavljeno pet od šest analiziranih snimaka.

Svaki od njih je objavljena uz komentare koji odobravaju i potiču bacanje bombi na civile iz dronova, uključujući tvrdnje da su sva vozila legitimne mete i da bi ljudi trebali minimizirati svoje kretanje. Oštećene su također vrijeđali i nazivali ih "svinjama". 

image

/ Index.hr

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na kanalu koji je objavio neke od ovih videa također su objavljene fotografije dronova u kutijama i bez kutija te druge slike opreme, zahvaljujući ljudima na njihovim donacijama.

Vojna uprava Hersona rekla je za BBC da je Rusija promijenila vrstu bespilotnih letjelica koje koristi i da gradski elektronički sustavi više ne mogu presresti većinu njih.

"Osjećate se kao da vas stalno traže, kao da vas netko stalno gleda i da u svakom trenutku može baciti eksploziv. To je najgore", kaže Kristina Sinia, koja radi u centru za pomoć udaljenom samo kilometar od rijeke Dnjepar, koja dijeli teritorij pod kontrolom Ukrajinaca od teritorija pod kontrolom Rusa.

Na polici iza Kristine mali uređaj potvrđuje prijetnju izvana - zuji svaki put kad otkrije dron. Zujalo je svakih nekoliko minuta dok su reporteri BBC-ja bili tamo, često otkrivajući prisutnost najmanje četiri drona.

Traume su vidljive na licima stanovnika, koji su hrabro izašli iz svojih domova samo kako bi se opskrbili hranom. Valentina Nikolajevna briše oči: "U užasnoj smo situaciji. Kad izađemo, trčimo od jednog stabla na drugo, sklanjajući se. Svaki dan napadaju javne autobuse, svaki dan bacaju bombe na nas dronovima", kaže ona.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

UPOZORENJE: Snimci su uznemirujući, gledate ih na vlastitu odgovornost