Upozorenje iz SAD-a: Strahuje se od masovnog bijega ISIL-ovaca iz sirijskih zatvora
Američki zvaničnici pokušavaju spriječiti novi scenarij noćne more u Siriji, a to je masovni bijeg članova ISIL-a iz zatvora, piše Politico.
Hiljade boraca ISIL-a i njihovih porodica nalaze se u improvizovanim zatvorima pod nadzorom kurdskih snaga koje podržava SAD, a koje raspolažu ograničenim naoružanjem. Ovi zatvori su trebali biti privremeni, ali njihove matične države ne žele nazad ove borce.
Situacija je bila kriza koja se postepeno pogoršavala sve dok pad sirijskog predsjednika Bashara al-Assada nije doveo zemlju u neizvjesnu budućnost. Sada je prepreka potpunom povratku ISIL-a pitanje da li SAD i oslabljena grupa saveznika mogu spriječiti njihov bijeg.
- Obično mrzim ovaj kliše, ali ovo je najbliže što imamo tempiranoj bombi, rekao je visoki američki zvaničnik za borbu protiv terorizma, koji je tražio anonimnost. Ako Turska ne zaustavi napade na [Sirijske demokratske snage], mogli bismo se suočiti s masovnim bijegom zatvorenika.
Razvoj događaja u Siriji dolazi u osjetljivom trenutku za region i za SAD, s novom administracijom koja uskoro preuzima vlast i koja obećava manje strane pomoći.
- Ovo je suštinski teroristička vojska u pritvoru, rekao je Joseph Votel, penzionisani general koji je predvodio Centralnu komandu SAD-a od 2016. do 2019. godine, tokom borbe protiv ISIS-a.
Dok je većina zatvorenih boraca ISIL-a iz Iraka ili Sirije, mnogi drugi dolaze iz Evrope, Centralne Azije i Sjeverne Amerike, uključujući SAD. Neke zemlje oklijevaju da repatriraju ove zatvorenike, što je dovelo do višegodišnjeg pravnog limba za oko 9.000 iskusnih ISIL-ovih boraca i oko 50.000 drugih ljudi, uključujući supruge i djecu.
Kurdske grupe, koje sebe nazivaju Sirijskim demokratskim snagama (SDF), bile su jedan od najpouzdanijih saveznika SAD-a u Siriji u borbi protiv ISIL-a. Ali Turska, ključni saveznik NATO-a, kurdske grupe vidi kao glavnu sigurnosnu prijetnju. Njene zastupničke snage u Siriji izvele su nekoliko velikih napada na SDF od Assadovog pada ovog mjeseca.
Napeta situacija dodatno opterećuje kurdske snage dok se i dalje bore protiv militanata koje podržava Turska i aktivnih ćelija ISIL-a.
Ali dogovor je moguć. SDF nastoji produžiti nedavno primirje između svojih boraca i pro-turskih snaga oko sjeveroistočnog sirijskog grada Manbija. Državni sekretar Antony Blinken nedavno je otputovao u Ankaru, Turska, kako bi razgovarao o primirju posredovanom od strane SAD-a.
- Nastavljamo sarađivati sa SDF-om i Turskom oko mogućeg puta naprijed, rekao je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller.
- Ne želimo da bilo koja strana iskoristi trenutnu nestabilnu situaciju za ostvarivanje svojih uskih interesa na štetu šireg nacionalnog interesa Sirije.
Šef SDF-a Mazlum Abdi izjavio je u utorak na platformi X da njegova grupa nastoji održati pregovore, proširiti primirje i uspostaviti demilitarizovanu zonu "uz preraspodjelu sigurnosnih snaga pod nadzorom i prisustvom SAD-a.
Oko 900 američkih vojnika nalazi se u Siriji kako bi obučavali snage SDF-a. Zvaničnici Pentagona su izjavili da ne planiraju poslati dodatne snage niti mijenjati misiju sadašnjih. Ali SAD možda neće željeti preuzeti vodeću ulogu u rješavanju sirijske krize, posebno nakon što predsjednik Donald Trump preuzme dužnost sljedećeg mjeseca.
- Imamo tendenciju da sve ratove protiv terorizma vidimo kao beskonačne. Vjerujte mi, Trump to ne vidi na taj način", rekao je Jim Jeffrey, specijalni predstavnik za Siriju u prvoj Trumpovoj administraciji.
Jeffrey je rekao da vjeruje kako kurdske snage mogu zadržati kontrolu nad sirijskim zatvorima, bez obzira na prisustvo američkih trupa u Siriji. Kurdi su voljni surađivati s pro-turskim snagama na sjeveru Sirije, rekao je, te su također kontaktirali novu sunitski dominantnu vladu u Damasku.
Ta vlada, iako sastavljena od islamskih frakcija koje trenutno sarađuju, nije saveznik ISIL-a.
Nisu svi saglasni. Saveznici predsjednika Joea Bidena na Capitol Hillu kritikovali su Ankaru što ne zaustavlja svoje zastupničke snage koje napadaju SDF, što komplikuje odgovor trenutne administracije.
- Ako želimo osigurati da ti kampovi budu pravilno čuvani, Sjedinjene Države moraju pružiti sirijskim Kurdima garancije da ćemo spriječiti Tursku da ih napada, rekao je senator Chris Van Hollen (D-Md.), član Senatskog odbora za vanjske poslove, u intervjuu.
- Kada Turska podržava napade Sirijske nacionalne armije na Kurde, veliki pobjednik je ISIL.
Američke snage u Siriji mogle bi se suočiti s novom prijetnjom ako sistem zatvora ISIL-a propadne.
- Ovo je nešto što se može brzo raspasti, rekla je Caroline Rose, stručnjakinja za Siriju iz New Lines Instituta, think tanka za vanjsku politiku.
- Potencijalni rizici nisu samo za naše partnere, već i za američke vojnike koji su na terenu i obavljaju misije savjetovanja i pomoći.
Kako piše Politico, tokom protekle sedmice, SAD su izvele desetine zračnih napada na ISIL-ove pozicije, ciljajući vođe grupe. Šef Centralne komande general Erik Kurilla posjetio je američke snage u Siriji i susreo se s borcima SDF-a prije nego što je otputovao u Bagdad kako bi se sastao s iračkim liderima.
- Ne bi trebalo biti sumnje – nećemo dozvoliti da se ISIL reorganizira i iskoristi trenutnu situaciju u Siriji, rekao je Kurilla u izjavi. - Sve organizacije u Siriji trebaju znati da ćemo ih smatrati odgovornima ako na bilo koji način sarađuju s ISIL-om ili ga podržavaju.