Trumpov ulazak u Bijelu kuću - Rosensaft: Netanyhu bi mogao početi upućivati molitve prema Mekki
Menachem Z. Rosensaft, profesor prava na Univerzitetu Cornell i predavač na Univerzitetu Columbia, u razgovoru za N1 iznio je zabrinjavajuće prognoze o mogućim posljedicama povratka Donalda Trumpa na čelo Sjedinjenih Američkih Država.
Posebno je naglasio vjerojatnost promjena u vanjskoj politici prema Rusiji i Bliskom istoku, koje bi, prema njegovim riječima, mogle oslabiti američku podršku Ukrajini i otvoriti put Saudijskoj Arabiji za veći uticaj u izraelsko-palestinskom sukobu.
Bez empatije
Tokom proteklog mandata, Trump je iskazivao u više navrata simpatije prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, a njegov odnos prema Ukrajini bio je predmet kontroverzi.
- Na osnovu afiniteta i očiglednog divljenja koje je Donald Trump pokazivao prema Vladimiru Putinu tokom svog prvog mandata kao predsjednik, zabrinut sam da će Trump zaustaviti vojnu i ekonomsku podršku SAD-a Ukrajini, čime bi ojačao Putinovu poziciju i otežao Ukrajini da izdrži rusku agresiju, komentira Rosensaft za N1 te naglašava da bi takav potez mogao biti u suprotnosti s decenijama starom republikanskom geopolitičkom ideologijom.
On, nadalje, pojašnjava da Trumpov anti-globalizam i izolacionističke sklonosti ugrožavaju ulogu SAD-a kao čuvara međunarodne slobode i demokratije. Također, smatra da će Trump dopustiti izraelskom premijeru Netanyahuu znatno više slobode i neće pokazivati empatiju prema patnjama Palestinaca u Gazi.
- Nikada nije pokazao empatiju prema ikome, pa nema razloga da sada započne, dodao je.
Posebno se osvrće na Trumpovu sklonost prema Saudijskoj Arabiji i njenom, kako je naglasio, izrazito nedemokratskom obliku vlasti
Saudijska Arabija je pod bin Salmanom postala ambiciozniji igrač u sukobima i pregovorima širom regije. Njen uticaj se sada osjeća i u geopolitičkim pitanjima kao što su iranski nuklearni sporazum, rat u Jemenu, izraelsko-palestinski sukob i ekonomski odnosi sa zapadnim zemljama, uključujući SAD.
- To znači da njegovi postupci i stavovi prema Izraelu i izraelsko-palestinskom sukobu, uključujući rat između Izraela i Hamasa u Gazi, na kraju mogu zavisiti od toga šta Saudijska Arabija, a posebno šta krunski princ i premijer Mohammed bin Salman Al Saud, žele da se desi. Netanyahu bi mogao početi upućivati svoje molitve prema Mekki, zaključio je Menachem Z. Rosensaft, profesor prava na Univerzitetu Cornell i predavač na Univerzitetu Columbia.
Pristup energentima
Ova zemlja, koja je tradicionalno imala konzervativnu ulogu, počela je jačati svoju poziciju kroz projekte modernizacije, strateške veze s vodećim svjetskim silama, i kroz ulaganje u različite sektore, uključujući naftnu industriju, energetiku i turizam.
Kritičari često upozoravaju da tijesni odnosi SAD – Saudijska Arabija mogu oslabiti američku poziciju kao zagovornika ljudskih prava i demokratije na globalnom nivou, a postoji i zabrinutost da bi prevelika podrška autoritarnim režimima mogla destabilizirati regiju i dovesti do dugoročnih sigurnosnih izazova.
S druge strane, zagovornici bliskih odnosa ističu činjenicu da je Saudijska Arabija jedan od najvećih proizvođača nafte, a stabilni odnosi osiguravaju pristup energetskim resursima i stabilnost globalnog tržišta nafte.