''Tresla se gora'': Cijene nafte pale zbog neeskalacije na Bliskom istoku
Cijene nafte su zabilježile značajan pad od preko 4 posto, nakon što su izraelski udari na iranske vojne ciljeve tokom vikenda okarakterizirani kao "ograničeni", čime su otklonjene bojazni o široj eskalaciji koja bi mogla ugroziti globalnu opskrbu naftom. Analitičari Citija procijenili su da sukob neće uzrokovati poremećaje na tržištu nafte, smanjujući prognozu cijene nafte Brent na 70 dolara po barelu za naredna tri mjeseca.
Fjučersi za sirovu naftu Brent pali su za 4,34 posto na 72,75 dolara po barelu, dok je američka West Texas Intermediate nafta zabilježila pad od 4,54 posto na 68,52 dolara po barelu. Tržišta su, naime, već sedmicama očekivala izraelski odgovor nakon iranskih balističkih napada na Izrael početkom oktobra. Ipak, analitičari ističu da izraelski napadi nisu ciljali ključne naftne ili nuklearne objekte, ostavljajući iransku naftnu industriju netaknutom.
Lokalni mediji izvještavaju da su napadi uzrokovali "ograničenu štetu", dok je iranska petrološka mreža objavila da proizvodnja nafte teče bez prekida. U posljednje vrijeme, iranska nafta čini oko 4 posto globalne ponude, zbog čega je mirna situacija unutar naftnih postrojenja ključna za stabilnost cijena.
Osim Izraela i Irana, rast proizvodnje nafte u zemljama poput SAD-a, Kanade, Brazila, Argentine i Senegala dodatno pojačava višak ponude na tržištu. Stručnjaci, poput Andyja Lipowa iz Lipow Oil Associatesa, naglašavaju da je trenutna situacija, uz moguće američko ohrabrenje, doprinijela smanjenju cijena, te je malo vjerovatno da će sirova nafta Brent premašiti 80 dolara do kraja godine.
Fokus tržišta ostaje na potencijalnom iranskom odgovoru u narednim sedmicama, što bi moglo obnoviti rizik na naftnim tržištima. Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian naglasio je pravo Irana da odgovori, ali je i istakao da Teheran ne želi rat, već odbranu nacionalnih interesa.