Talibani zabranili prikazivanje slika bilo kojeg živog bića

Pregovori talibana i Afganistanaca/

Pregovori talibana i Afganistanaca/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ministarstvo za širenje vrlina i sprječavanje poroka afganistanske talibanske vlasti objavilo je kako će postupno provesti zakon koji zabranjuje objavljivanje slika živih bića u medijima. Prema najavama, ovaj zakon će se postepeno primjenjivati u cijeloj zemlji, a vlasti će nastojati uvjeriti javnost da su slike živih bića protivne islamskom zakonu.

Saiful Islam Khyber, glasnogovornik Ministarstva, izjavio je za AFP da će se uvođenje zakona zasnivati na savjetovanju i uvjeravanju, a ne na prisili. „Zakon se odnosi na cijeli Afganistan, a implementacija će se odvijati postupno,“ rekao je Khyber, dodajući kako će dužnosnici raditi na tome da ljudima objasne kako je prikazivanje živih bića suprotno šerijatu.

Novi zakon sadrži niz pravila za medije, među kojima su zabrana objavljivanja slika živih bića te zabrana ismijavanja ili ponižavanja islama ili kršenja islamskog zakona. Iako pojedini dijelovi zakona još uvijek nisu strogo primjenjeni, poput savjeta javnosti da ne gleda slike živih bića na telefonima i drugim uređajima, neki poduzetnici već su prisiljeni slijediti pravila cenzure.

U određenim provincijama, poput južnog Kandahara i susjednog Helmanda, kao i sjevernog Takara, započelo je provođenje zakona. Khyber je izjavio kako pravilo sada vrijedi za sve, uključujući medije, te je novinarima u nekim dijelovima zemlje savjetovano da smanje broj snimaka i prilagode se novim uvjetima.

Talibani su već uveli ograničenja koja posebno pogađaju žene u medijskoj industriji. U Helmandu, ženama je zabranjeno da se čuju na televiziji i radiju, a širom zemlje 560 žena koje rade u medijima moraju nositi maske kada se pojavljuju na televiziji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Od dolaska Talibana na vlast 2021. godine, broj medijskih radnika u Afganistanu drastično je smanjen sa 8.400 na 5.100, prema podacima iz medijske industrije. Afganistan je također pao na 178. mjesto od 180 zemalja po pitanju slobode medija, prema izvještaju Reportera bez granica.