Sjeverna Koreja se hvali ''najjačom raketom na svijetu'' ali eksperti kažu da je neupotrebljiva iz ovog razloga

Foto: KCNA via AP/

Foto: KCNA via AP/

Glomazna raketa je odraz megalomanije režima/ Foto: KCNA via AP
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sjeverna Koreja objavila je u petak da je njen najnoviji interkontinentalni balistički projektil (ICBM), koji je upravo testirala, "najmoćniji na svijetu." Stručnjaci, međutim, ovu tvrdnju smatraju propagandom, ističući da je raketa prevelika za upotrebu u ratnim uvjetima.

ICBM lansiran u četvrtak letio je duže i dosegnuo veću visinu nego bilo koje drugo oružje koje je Sjeverna Koreja testirala do sada. Ipak, strani stručnjaci navode da lansiranje nije dokazalo da je Sjeverna Koreja savladala ključne tehnološke prepreke za razvijanje funkcionalnih ICBM projektila koji mogu doseći kopno SAD-a.

Sjevernokorejska državna agencija KCNA identificirala je projektil kao Hwasong-19 i opisala ga kao "najmoćniji strateški projektil" te "usavršeni oružani sistem." Lider Kim Jong Un nadgledao je lansiranje, nazvavši ga znakom odlučnosti zemlje da odgovori na prijetnje njihovoj sigurnosti.

Fotografije lansiranja koje su objavili sjevernokorejski mediji prikazuju projektil s ispušnim plamenovima specifične boje i oblika, što sugerira da koristi unaprijed napunjeno čvrsto gorivo. Ovo gorivo čini oružje agilnijim i teže uočljivim od raketa na tekuće gorivo, koje obično treba napuniti prije lansiranja.

Stručnjaci su primijetili da su projektil i njegovo lansirno vozilo preveliki, što otvara pitanje o njihovoj mobilnosti i mogućnostima preživljavanja u ratnim uvjetima. Lee Sangmin iz Korejskog instituta za analize odbrane smatra da veličina vozila značajno smanjuje njegovu pokretljivost, dok Chang Young-keun iz Korejskog istraživačkog instituta za nacionalnu strategiju procjenjuje da veličina Hwasonga-19 čini da ga je lakše otkriti, piše Associated Press.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"S ovako velikim vozilima pokretljivost postaje problem, što projektil čini ranjivim na preventivne napade," dodaje Chang, naglašavajući da bi u slučaju sukoba izloženost mogla predstavljati ozbiljan problem.

Stručnjak Lee Illwoo sugerira da je Sjeverna Koreja možda povećala veličinu projektila kako bi nosio veće ili višestruke bojeve glave. U tom slučaju, raketa bi koristila tekuće gorivo, koje stvara jači potisak, dok je moguće da su za ovu probu koristili lažnu bojevu glavu kako bi postigli veći domet.

Uprkos napretku Sjeverne Koreje u razvoju nuklearnih raketa, strani stručnjaci smatraju da Pjongjang još uvijek nije ovladao tehnologijom koja bi omogućila preživljavanje bojevih glava pri ponovnom ulasku u atmosferu te preciznijim navođenjem i kontrolom visine.

Sjedinjene Američke Države, Japan i Južna Koreja oštro su osudile ovo lansiranje, ističući da predstavlja kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a, te su izrazile odlučnost u blokiranju ilegalnih prihoda Sjeverne Koreje kojima Pjongjang finansira svoj raketni i nuklearni program. Južna Koreja je uvela sankcije protiv 11 pojedinaca i četiri organizacije povezanih s nabavkom dijelova za rakete.

U petak su Južna Koreja i SAD izveli zajedničku vježbu koristeći bespilotne letjelice, što je prvi put da se ove vrste vježbi održavaju u realnim uvjetima. Cilj je bio pokazati spremnost za suočavanje s novim nuklearnim prijetnjama Sjeverne Koreje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Analitičari smatraju da je najnovije lansiranje ICBM-a prvenstveno bilo usmjereno na privlačenje pažnje SAD-a uoči predstojećih izbora, kao i odgovor na međunarodne kritike zbog navodnog slanja sjevernokorejskih vojnika u Rusiju.