Sjeverna Koreja optužena da je pogubila na desetine mladih zbog južnokorejskih serija
U Sjevernoj Koreji, gledanje omiljenih južnokorejskih serija može završiti tragedijom. Prema izvještaju južnokorejskog emitenta Chosun TV, prošle sedmice oko 30 srednjoškolaca javno je streljano zbog gledanja južnokorejskih serija.
Serije su navodno bile pohranjene na USB uređajima koje su prenijeli prebjegli sjevernokorejski građani preko granice. Business Insider nije mogao nezavisno potvrditi ovaj izvještaj.
Južnokorejski zvaničnici nisu direktno komentarisali izvještaj, ali prema Korei JoongAng Daily, neimenovani zvaničnik Ministarstva za ujedinjenje Južne Koreje izjavio je novinarima da "široko poznato da sjevernokorejske vlasti strogo kontroliraju i oštro kažnjavaju stanovnike na osnovu tzv. 'zakona o zlim djelima'."
Jedan od ovih zakona je Zakon o odbacivanju reakcionarne ideologije i kulture u Sjevernoj Koreji, koji zabranjuje pojedincima distribuiranje medija porijeklom iz Južne Koreje, SAD-a ili Japana. Nije jasno da li ova ograničenja vrijede za strance koji posjećuju zemlju, poput ruskih školaraca koji se pripremaju da učestvuju na ljetnim kampovima u zemlji.
Greg Scarlatoiu, izvršni direktor Komiteta za ljudska prava u Sjevernoj Koreji, rekao je BI da su "u okolnostima stvorenim pojačanim obračunom s informacijama iz vanjskog svijeta, koji je prvobitno sproveden pod izgovorom COVID-a, ovi izvještaji definitivno vjerodostojni."
Ovo nije prvi put da su se Sjevernokorejci, navodno, suočili s smrću zbog veze s sadržajem iz njihovog južnog susjeda. Prema izvještaju UN-a iz 2022. godine, jedan muškarac u provinciji Kangwon je streljan nakon što ga je jedinica za nadzor susjedstva vidjela kako prodaje digitalni sadržaj iz Južne Koreje.
Izvještaj o ljudskim pravima u Sjevernoj Koreji iz 2024. godine, objavljen od strane Ministarstva za ujedinjenje Južne Koreje, tvrdi da se u Sjevernoj Koreji redovno provjeravaju telefoni zbog "južnokorejskog stila jezika", te da se nošenje bijelih vjenčanica kažnjava kao "reakcionarno".
Ranije ove godine objavljen je video koji prikazuje dvoje tinejdžera osuđenih na 12 godina prisilnog rada zbog gledanja K-pop videa. Unatoč svjedočenjima Amnesty Internationala, sjevernokorejska vlada demantirala je da se javna pogubljenja događaju u zemlji.
Prema sjevernokorejskim vlastima, posljednje pogubljenje se dogodilo 1992. godine. Sjeverna Koreja je i dalje tehnički u ratu sa svojim južnim susjedom, nakon što je njihov sukob 1950-ih okončan primirjem umjesto mirovnim sporazumom.
Prema svjedočenju defektora za Korea Herald, 2020. godine su roditelji u Sjevernoj Koreji morali potpisati izjavu da će se pobrinuti da njihova djeca ne gledaju "nečist video sadržaj" kod kuće. Nedavno su stručnjaci spekulisali da bi sjevernokorejski vojni osoblje moglo biti poslano da pomogne ruskim naporima u Ukrajini, nakon što su se odnosi između vođe Sjeverne Koreje, Kim Jong Una, i predsjednika Rusije, Vladimira Putina, približili.
Predstavnici iz Sjeverne Koreje nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar, piše Business Insider.