Rusija se povlači iz CERN-a: To nisu uradili ni tokom Hladnog rata

 /

/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Višedecenijska saradnja Rusije s Evropskom organizacijom za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi, koja datira još iz vremena Hladnog rata, uskoro će završiti. Ovu vijest prenosi njemačka agencija dpa, naglašavajući da su ruski naučnici tokom godina dali značajan doprinos u projektima ovog vodećeg istraživačkog centra za fiziku čestica.

Beate Heinemann, direktorica odjela za fiziku čestica u Njemačkom centru za elektronsku sinhronizaciju (DESY) u Hamburgu, izjavila je da će povlačenje ruskih naučnika imati brojne negativne posljedice. "To ne znači da će istraživanja zbog prekida saradnje postati nemoguća, ali će postati znatno teža i sporija, uz izvjesna kašnjenja," rekla je Heinemann.

CERN, osnovan 1954. godine na vrhuncu Hladnog rata, danas važi za jedan od najvažnijih istraživačkih centara u svijetu i dom je najsnažnijeg akceleratora čestica, poznatog kao Veliki hadronski sudarač (LHC). Projekti CERN-a okupljaju hiljade naučnika iz cijelog svijeta, uključujući i do hiljadu naučnika iz Rusije, koji su aktivno učestvovali u eksperimentima. Direktor istraživanja u CERN-u Joachim Mnich istakao je da će se odlazak ruskih stručnjaka osjetiti, naročito zbog njihove ekspertize.

CERN je u junu 2022. donio odluku o prekidu saradnje s Rusijom i Bjelorusijom, kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu. Petogodišnji sporazum s Bjelorusijom istekao je krajem juna ove godine, dok će ugovor s Rusijom prestati važiti 30. novembra. "Prije odlaska, ruski naučnici su nesebično prenosili svoje znanje i vještine, koliko god su mogli," izjavio je Mnich, priznajući da će se njihov doprinos nedvojbeno osjetiti u narednim projektima CERN-a.

Markus Klute, direktor Instituta za eksperimentalnu fiziku čestica na Institutu za tehnologiju (KIT) u Karlsruheu, kazao je da je saradnja CERN-a i ruskih naučnika tokom Hladnog rata bila inspirisana naučnom znatiželjom i miroljubivim pristupom. "Nažalost, sada izgleda da takva saradnja više nije moguća, što je veliki gubitak," zaključio je Klute.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Odlazak ruskih naučnika ozbiljno će utjecati na projekte CERN-a, uključujući istraživanja na Velikom hadronskom sudaraču, s obzirom na to da je Rusija činila 4,5% proračuna za te eksperimente. Rusija je godišnje doprinosila sa 2,3 miliona švicarskih franaka, što će sada predstavljati proračunski izazov za CERN.

Dok se CERN priprema za nastavak istraživanja bez doprinosa ruskih naučnika, očekuje se da će ovo biti tek jedna od mnogih prilagodbi za buduće projekte najvećeg svjetskog centra za fiziku čestica.