Rusi će slati neonacističku paravojsku na granicu sa Finskom
Paravojna formacija Rusič, koja se povezuje s neonacističkim ideologijama, mogla bi uskoro preuzeti nadzor nad ruskom granicom s Finskom, prenosi nezavisni ruski portal "Važnije istorii". Pripadnici Diverzantsko-jurišno-obavještajne skupine Rusič (DŠRG Rusič), koji su poznati kao "vojno krilo" organizacije, izrazili su spremnost da postanu "dobrovoljačke narodne patrole" na ovom području. Njihove usluge su već ponuđene ruskoj obavještajnoj službi FSB-u, a cijela organizacija je pod kontrolom ruskog Ministarstva odbrane, posebno nakon invazije na Ukrajinu, kada su slične paravojne skupine stavljene pod nadzor vlasti.
Razlog njihovog interesa za finsku granicu leži u dvije stvari. Prvo, vođa Rusiča, Jan Petrovski, poznat pod imenom Vojislav Torden, trenutno je u finskom zatvoru pod optužbom za ratne zločine. Petrovski je uhapšen krajem 2023. godine na finskoj granici, pod optužbama za mučenje i zlostavljanje ukrajinskih zarobljenika tokom sukoba u Donjecku 2014. i 2015. godine. Rusič prebacuje ruskim vlastima da ne čine dovoljno da pomognu Petrovskom, dok se i dalje ne zna kako je on završio u Finskoj. Prema određenim izvještajima, Petrovski je možda pokušao pobjeći iz Rusije i tražiti azil u Finskoj, no nakon hapšenja, Rusič je povukao svoje ljude iz Ukrajine.
Drugi razlog koji brine Moskvu je nedostatak ruskog vojnog osoblja na granici s Finskom. Prema finskoj obavještajnoj službi, ruska vojska povukla je oko 80 posto svojih snaga iz regije Karelije, Pskovske i Lenjingradske oblasti, te preusmjerila ljudstvo i opremu na ukrajinsko ratište. Trenutno su ruske snage na ovom dijelu granice popunjene s tek 20 posto od predratnog broja vojnika, a preostale jedinice uglavnom čine ročnici. Finski vojni analitičari procjenjuju da bi Rusiji moglo biti potrebno tri do pet godina da obnovi borbenu sposobnost u ovoj regiji nakon završetka rata u Ukrajini.
Ovakva situacija značajno je oslabila rusku vojnu prisutnost u strateški važnoj regiji Karelije, uključujući poluotok Kola, gdje se nalaze ključne vojne baze i nuklearna infrastruktura. Poluotok Kola je jedno od najgušće naoružanih nuklearnih područja na svijetu, a tu se nalazi i ruska Arktička flota sa sjedištem u Murmansku. Povrh toga, ovo područje je ključno za povezivanje s ostatkom Rusije, jer jedina cestovna i željeznička komunikacija između Karelije i ostatka države prolazi upravo kroz ovaj pojas uz finsku granicu.
Stručnjaci su ranije upozoravali da bi, s ulaskom Finske u NATO, ruski put do Murmanska mogao biti ugrožen na više tačaka, što bi Moskvi predstavljalo velik izazov čak i uz značajno veći broj vojnika na terenu. Ova situacija dodatno pogoršava vojno-stratešku poziciju Rusije na sjeverozapadu zemlje.