Prije 20 godina bila je u središtu prirodne katastrofe, a sada se prisjetila: Bilo je kao u veš mašini

tsunami 2004 poplava prirodna katastrofa screenshot/
/Screenshot/YouTube
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Soffie Modin (45) iz Švedske podijelila je stravične detalje svoje borbe za preživljavanje nakon što ju je tsunami zahvatio na odmoru u Tajlandu 26. decembra 2004. godine. Ovaj je tsunami odnio više od 200.000 života diljem nekoliko zemalja, ostavljajući razorene zajednice i nezamislive traume.

Modin je tada boravila na otocima Phi Phi s tadašnjim zaručnikom Magnusom, njegovim bratom i prijateljem. Prije nego što je gigantski val udario, Modin je čula jeziv zvuk. „Samo smo čuli zvuk, stvarno glasan zvuk,” prisjetila se u razgovoru za People. „Nije bilo vike, ničega, samo poput vlaka koji se kreće.“

Kada je tsunami udario, Modin je opisala osjećaj kao da je „zarobljena u mašini za pranje veša“. Kaotične vode razdvojile su skupinu, a Modin je na kraju završila zarobljena u kući, gdje su je daske i žice pritisnule na pod.

Borba za život

„Bila sam licem prema dolje, a oko tijela su mi bile omotane žice,“ ispričala je Modin. „Veliko drveno postolje pritiskalo je moj trbuh, uzrokujući oštećenje živaca u nozi. U tom trenutku sam mislila da ću potpuno izgubiti nogu.“

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sati koji su slijedili bili su ispunjeni očajem, dok je slušala jauke ljudi koji su umirali oko nje. Na kraju je spašena i ponovno se ujedinila s Magnusom, no njegov brat nije preživio katastrofu.

Posljedice tsunamija

Modin je provela osam mjeseci na oporavku, uključujući bolničku i kućnu njegu. Danas je ponovno udana i majka dvoje djece, no tragična sjećanja na taj dan ostaju duboko urezana. Svoju priču ispričala je u dokumentarcu National Geographica Tsunami: Utrka protiv vremena, naglasivši koliko je tadašnja tehnologija bila ograničena: „Možda je mlađoj generaciji teško razumjeti da tada stvari nisu bile jednostavne.“

Pozadina katastrofe

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tsunami je uzrokovan potresom magnitude 9.1, trećim najvećim na svijetu od 1900. godine. Potres je nastao ispod površine oceana, nedaleko od obale indonezijskog otoka Sumatre, gdje su se sudarile indijska i burmanska tektonska ploča.

Pukotina nastala sudarom protezala se na nevjerojatnih 800 milja, izazvavši valove koji su poharali Tajland, Indoneziju, Bangladeš, Indiju, Maleziju, Maldive, Mjanmar i Šri Lanku.

Tsunami iz 2004. godine ostat će zapamćen kao jedna od najrazornijih prirodnih nepogoda, podsjećajući nas na moć prirode i važnost globalne pripravnosti na ovakve tragedije.