Posljedice klimatskih promjena: Italija i Švicarska mijenjaju - granicu zbog klimatskih promjena
Švicarska i Italija prekrojile su dio svoje granice u Alpama zbog otapanja ledenjaka uzrokovanog klimatskim promjenama.
Dio granice nalazit će se ispod Matterhorna, jedne od najviših planina u Europi, u blizini brojnih popularnih skijališta.
Veliki dijelovi švicarsko-talijanske granice određeni su grebenima ledenjaka ili područjima vječnog snijega, ali topljenje ledenjaka uzrokovalo je pomicanje ovih prirodnih granica, što je dovelo do toga da obje zemlje traže ispravljanje granice. Švicarska je u petak službeno odobrila sporazum o promjeni, ali Italija to tek treba učiniti. Ovo slijedi nakon nacrta sporazuma zajedničke švicarsko-talijanske komisije iz maja prošle godine.
Statistika objavljena prošlog septembra pokazala je da su švicarski ledenjaci izgubili četiri posto svog volumena u 2023., što je drugi najveći gubitak nakon rekordnog topljenja 2022. od šest posto.
Švicarska svake godine izdaje izvještaj o praćenju ledenjaka (Glamos), u kojem se rekordni gubici pripisuju uzastopnim vrlo toplim ljetima i vrlo maloj količini snijega 2022. godine. Istraživači kažu da će se topljenje samo ubrzati ako se ovakvi vremenski obrasci nastave.
Švicarska je u petak saopćila da su redefinirane granice sastavljene u skladu s ekonomskim interesima obje strane. Smatra se da će promjena granice pomoći objema zemljama da odrede koja je odgovorna za održavanje određenih prirodnih područja.
Švicarsko-talijanske granice bit će promijenjene u blizini Matterhorna i popularnih skijališta, uključujući Zermatt. Tačne promjene granica bit će objavljene u sporazumu nakon što ga obje zemlje potpišu.
Švicarska kaže da je u Italiji u toku postupak odobravanja potpisivanja sporazuma. Prošle je godine Glamos upozorio da se neki švicarski ledenjaci smanjuju tako brzo da je malo vjerojatno da se mogu spasiti, čak i ako se globalne temperature zadrže unutar ciljanog porasta od 1,5 Celzijevih stepeni prema Pariškom klimatskom sporazumu.
Stručnjaci kažu da bi bez smanjenja stakleničkih plinova povezanih s globalnim promjenama veći ledenjaci poput Aletscha - koji nije na granici - mogli nestati unutar jedne generacije. Na švicarskim ledenjacima posljednjih je godina došlo do brojnih otkrića zbog njihova otapanja i brzog skupljanja.
U julu prošle godine potvrđeno je da su ljudski ostaci pronađeni u blizini Matterhorna pripadali njemačkom alpinistu nestalom 1986. Penjači koji su prelazili ledenjak Theodul iznad Zermatta primijetili su planinarsku čizmu i dereze kako izviruju iz leda.
Godine 2022. olupina aviona koji se srušio 1968. izronila je iz ledenjaka Aletscha, a tijelo nestalog britanskog penjača Jonathana Convillea otkrio je 2014. godine pilot helikoptera koji je uočio nešto neobično dok je dostavljao zalihe u planinarski dom na Matterhornu, prenosi Indexc.hr.