On je Trumpov izaslanik za "specijalne misije": Nesumnjiv prijatelj Srbije, "najveći glumac svih vremena"...
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump imenovao je Richarda Grenella, savjetnika za vanjsku politiku od povjerenja i bivšeg ambasadora u Njemačkoj, za svog izaslanika za "specijalne misije".
Trump je u subotu najavio imenovanje na svojoj platformi Truth Social.
- Ric će raditi na nekim od najvećih žarišta širom svijeta, uključujući Venecuelu i Sjevernu Koreju, poručio je Trump.
Grenell je ranije bio vršilac dužnosti direktora nacionalne obavještajne službe i igrao je ključnu ulogu u mirovnim pregovorima Srbije i Kosova tokom Trumpovog prvog mandata.
Uporni zagovornik Trumpovog vanjskopolitičkog pristupa, Grenell je podržao ograničavanje širenja NATO-a sve dok zemlje članice ne ispune ciljeve potrošnje na odbranu, usklađujući se s Trumpovim stavom da bi savez trebao dati prioritet "pravičnim doprinosima".
- Ono što mi govorimo je da ne dolazite na vjenčanje bez poklona, rekao je Grenell, braneći Trumpove pozive članicama NATO-a da ispune finansijske obaveze.
VEZANI TEKST:
Trump je otkrio i da će Devin Nunes, izvršni direktor Truth Sociala i bivši kongresmen, voditi predsjednički savjetodavni odbor koji će nadgledati američku obavještajnu zajednicu.
Nunes, odani Trumpov saveznik, nastaviće svoju ulogu u Trump Media & Technology Group.
Grenellova veza sa Srbijom
Grenellova sposobnost da muči liberale i novinare postala je prednost kad je Trump postao predsjednik, koji ga je pozvao da posreduje između Kosova i Srbije. SAD je priznao Kosovo kao suverenu državu, ali ne i Srbija, već dugo povezana s Rusijom.
O tome je pisao Washington Post.
Grenell je pomogao i da se postigne sporazum o normalizaciji ekonomske suradnje u regiji. Kosovski premijer ga je optužio da je pomogao u potapanju njegove ljevičarske administracije i favorizirao predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, ali obje zemlje su kasnije pohvalile njegov rad.
Kad je 2020. napustio tu funkciju, Trump ga je nazvao "najvećim glumcem svih vremena, na kojoj god funkciji bio".
Poslije Trumpovog poraza Grenell više nije bio diplomat već građanin koji je nastavio putovati i sastajati se sa svjetskim liderima.
Vratio se na Balkan u novembru 2021., nekoliko dana nakon što je večerao s Trumpom u Mar-a-Lagu, usred obnovljenih tenzija između Srbije i Kosova. Na svojim ponovljenim putovanjima na Kosovo i Srbiju, koristio je svoj status u regiji da podstakne Trumpove saveznike i ocrni Bidenove napore u pregovorima o novom mirovnom sporazumu.
Grenella u Srbiji često pozdravljaju kao kvazi službenika, što odražava percepciju da on govori u Trumpovo ime i da bi mogao igrati važnu ulogu u budućoj administraciji.
- On je nesumnjivo prijatelj Srbije. Bio je dok je imao službenu funkciju, a tako je i danas. To svi u Srbiji veoma cijene, rekao je u prošlogodišnjem intervjuu ambasador Srbije u SAD-u Marko Đurić.
Ponekad ga je ta sklonost zbližila i sa službenicima koji imaju veze s Rusijom. Grenell se 2021. tako zabavljao u kabare klubu u Beogradu sa srpskim ministrom financija i bliskim Vučićevim suradnikom Sinišom Malim, koji se u Americi suočio s kritikama zbog svojih autoritativnih sklonosti i veza s Rusijom.
Grenellove duboke balkanske veze pomogle su u stvaranju projekta nekretnina, procijenjenih na milijardu dolara, koje sada sprovodi s Kushnerovom investicijskom firmom Affinity Partners, uključujući luksuzni hotel i poslovni prostor u centru Beograda.
- Bio sam oduševljen što sam uspio natjerati Jareda i Affinity da pogledaju projekt i investiraju u njega, rekao je Grenell u nedavnom intervjuu.