Novi "slavni" rekord i oštro upozorenje: 2024. će biti najtoplija godina u historiji

epa10088219 A digital street thermometer displays the air temperature at 43 degrees Celsius, in Nagykanizsa, southwestern Hungary, 23 July 2022. The current heatwave in Hungary is expected to peak on 23 July, when temperatures have exceeded the 40 degrees Celsius mark in several parts of the country. EPA/Gyorgy Varga HUNGARY OUT/Gyorgy Varga
Šta očekivati naredne godine.../EPA
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Izvjesno je da će 2024. godina, isprekidana intenzivnim toplotnim valovima i smrtonosnim olujama, biti najtoplija na svijetu do sada, projekcije su Evropske klimatske službe.

Globalne prosječne temperature tokom cijele godine na putu su da budu više od 1,5°C iznad predindustrijskih nivoa, što bi 2024. učinilo prvom kalendarskom godinom koja će preći ovu simboličnu oznaku.

Oštro upozorenje

Ove visoke temperature uglavnom su rezultat klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim djelovanjem, uz manji doprinos prirodnih faktora kao što je vremenski fenomen El Niño.

Naučnici ističu da bi ovo treba djelovati kao alarm uoči klimatske konferencije UN-a sljedeće sedmice u Azerbejdžanu, COP29, prenosi BBC.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ovaj najnoviji rekord šalje još jedno oštro upozorenje vladama na COP29 o hitnoj potrebi za djelovanjem kako bi se ograničilo svako dalje zagrijavanje, kazala je Liz Bentley, izvršna direktorica Kraljevskog meteorološkog društva.

Globalne temperature bile su toliko visoke tokom prvih deset mjeseci 2024. da bi samo nevjerovatno oštar pad u posljednja dva mjeseca spriječio postavljanje novog rekorda. Zapravo, vjerovatno je da će 2024. završiti barem 1,55°C toplija od predindustrijskog vremena, prema podacima Evropske službe za klimatske promjene Copernicus.

"Preindustrijski" se odnosi na referentni period 1850-1900, što je otprilike jednako vremenu prije nego što su ljudi počeli značajno zagrijavati planetu, recimo sagorijevanjem velikih količina fosilnih goriva.

Projekcija znači da bi 2024. mogla nadmašiti sadašnji rekord od 1,48°C, koji je postavljen prošle godine.

- Ovo predstavlja novu prekretnicu u globalnim temperaturnim rekordima, kaže Samantha Burgess, zamjenica direktora Copernicus-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naime, toplota početkom 2024. bila je pojačana prirodnim vremenskim obrascem El Niño, zbog čega su površinske vode u istočnom tropskom Tihom okeanu toplije nego inače, što oslobađa dodatnu toplinu u atmosferu. Ova najnovija faza El Niña počela je sredinom 2023. i završila oko aprila 2024. godine, ali temperature su od tada ostale tvrdoglavo visoke.

Prema podacima Copernicusa, globalne prosječne temperature svakog su dana protekle sedmice postavljale nove rekorde za ovo doba godine.

Šta nas čeka u 2025.?

Mnogi naučnici očekuju da će se uskoro razviti suprotna, hladnija faza, La Niña. To bi, teoretski, trebalo da dovede do privremenog pada globalnih temperatura sljedeće godine, iako je neizvesno kako će se to tačno odigrati.

- Sa zanimanjem ćemo gledati šta će se dešavati do 2025. godine i kasnije, kaže Ed Hawkins, profesor klimatskih nauka na Univerzitetu Reading.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ali, s obzirom da nivoi stakleničkih plinova u atmosferi i dalje brzo rastu, naučnici upozoravaju da je vjerovatno samo pitanje vremena kada će biti postavljeni novi rekordi.

- Više temperature čine oluje intenzivnijim, toplotne valove toplijim, a obilne padavine ekstremnijim, sa jasno vidljivim posljedicama za ljude širom svijeta, istakao je profesor Hawins i dodao da je stabilizacija globalnih temperatura dostizanjem neto nulte emisije jedini način da se prestane povećavati razmjeri ovih katastrofa.