"Njemačkoj prijeti sunovrat i povući će Evropu za sobom": Ima li kraja Scholzovoj agoniji?
Njemački kancelar danas se suočava s postupkom izglasavanja nepovjerenja nakon što je krahirala njemačka koalicijska vlada, sastavljena od socijaldemokrata, Zelenih i Liberala. Olaf Scholz nada se izglasavanju nepovjerenja, a račun bi mu mogli pomrsiti članovi krajnje desne Alternative za Njemačku, prenosi Jutarnji list.
Naime, dio članova AfD-a izjavljivao je uoči zakazanog glasanja da će taktički podržati premijera i njegovu manjinsku vladu u njemačkom Bundestagu. To bi produljilo agoniju njemačkog političkog vodstva, jer nepovjerenje Scjolzu, na koje i sam računa, značilo bi i raspisivanje izbora i izlazak Nijemaca na birališta u februaru.
Scholz je zatražio izglasavanje povjerenja nakon što je krahirao koalicijski proračun i nakon što je razriješio dužnosti ministra financija Christiana Lindnera, šefa koalicijskog partnera, stranke FDP, čime je koalicijska vlada postala manjinska. Prema njemačkom ustavu, to može zatražiti jedino sam kancelar, a stavka je unesena kako bi uklonila mogućnost od političke nestabilnosti od koje je patila Weimarska republika 20-ih i 30-ih godina prošlog stoljeća.
Očekuje se predvidljiv ishod i da predsjednik Njemačke nakon toga raspiše izbore u planu za 23. februara. Međutim, stranki AfD opći izbori ne odgovaraju tako brzo jer ankete pokazuju izglednu pobjedu CDU-a i Friedricha Merza, šefa stranke. Merzov je plan dostaviti dugodometne rakete u Ukrajinu, čemu se AfD, stranka sklona Rusiji, protivi.
Druge velike teme kojima će se baviti političke stranke u kampanji uključuju upravljanje ekonomskom krizom koja trese Njemačku, pitanje socijalne pravde i tema rat/mir. Inače, čelnici AfD-a izašli su ovih dana s izjavama da je Rusija pobjednik u ratu s Ukrajinom i doveli u pitanje Njemačko članstvo u NATO-u. Ta stranka gura u središte kampanje teme o imigraciji u Njemačkoj i pitanje njemačke pomoći Ukrajini te stvara dodatnu krizu nestabilnosti u zemlji. Iako tvrdi da nije saveznik Moskve, stavovi su im proruski.
Dok se čeka izglasavanje nepovjerenja, Hajo Funke, stručnjak iz Njemačko-američkog instituta, za Euronews je rekao da je najveći gubitnik glasanja o povjerenju stranka FDP. "Čini se da su SPD i Zeleni profitirali od raspada koalicije i da je konačni raskid donio olakšanje Scholzu", smatra Funke.
Iako se prognozira relativna pobjeda za CDU-CSU, njemački desni centar vjerojatno neće moći sam sastaviti vladu. Očekuje se koaliranje s SPD-om ili suradnja sa Zelenima.
Politička kriza i biranje novog pravca događa se u trenutku neviđene krize njemačke ekonomije. Bloombergovi autori navode kako su visoke cijene energenata i pad izvoza njemačka kućanstva osiromašili za 2500 eura.
"Postoji prijetnja da pad snage ekonomije postane nepovratan", piše Bloomberg. Njemačka stagnira proteklih pet godina, a gospodarstvo za pet posto je manje nego što je trebalo biti, da su se održali trendovi rasta od prije pandemije.
Bloomberg Economics procjenjuje da trend još više zabrinjava jer se čini da je riječ o strukturnim i teško nadvladivim problemima u čijem su temelju zatvaranje ruske pipe jeftine energije i problemi koji njemačka automobilska industrija u pokušaju konkuriranja kineskim automobilskim kompanijama.
Ekonomisti upozoravaju da je potrebna hitna politička akcija. "Njemačka se ne može urušiti preko noći. To čini taj scenarij tako zastrašujućim", rekla je Bloombergu Amy Webb iz Instituta Future Today, koji njemačke kompanije savjetuje o strategiji.
"Riječ je o sporom i vrlo razvučenom opadanju. Ali on se ne tiče poduzeća, grada, nego cijele zemlje, a Europu povlači za sobom", rekla je ona.
Za ovo se krive godine pogrešnih odluka i loše sreće. No, širi problem je što je Njemačka i motor Europe i što on zapinje baš kada Europi to najmanje treba, u trenutku žestokog natjecanja s Kinom, suočavanja s ruskom agresijom na istoku Europe i nadolazećoj američkoj administraciji koja će manje uzimati u obzir svojeg tradicionalnog prekoatlantskog saveznika.