Njemačka: Samo jedna od osam kompanija očekuje bolje poslovanje 2025.

Industrija njemačke/Ilustracija/
Manje od pet posto kompanija u industriji vjeruje da će se stvari poboljšati sljedeće godine/Ilustracija/www.finance.si
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Samo jedna od (svakih) osam kompanija u Njemačkoj misli da će njihovo poslovanje biti bolje sljedeće godine.

Institut za ekonomska istraživanja (Ifo) objavio je rezultate svog istraživanja kada je riječ o očekivanjima njemačkih kompanija za 2025. godinu.

Prema istraživanju, samo 12,6 posto kompanija u Njemačkoj očekuje bolje poslovanje sljedeće godine, prenosi Anadolija.

Otprilike jedna trećina (31,3 posto) kompanija očekuje da će se njihova ekonomska situacija pogoršati 2025. godine.

Oko 56,1 posto njemačkih kompanija ne predviđa promjene u svom poslovanju sljedeće godine.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema istraživanju, svaka druga kompanija, posebno u građevinskoj industriji, misli da će se stvari pogoršati 2025. godine. Manje od pet posto kompanija u industriji vjeruje da će se stvari poboljšati sljedeće godine.

U sektoru maloprodaje, 42,1 posto kompanija zabrinuto je da će im se poslovna situacija pogoršati. Samo 7,9 posto kompanija očekuje poboljšanje situacije, a polovina očekuje da situacija ostane nepromijenjena.

Poboljšanje poslovne situacije sljedeće godine očekuje 15,7 posto proizvodnih kompanija, dok 31,8 posto očekuje pogoršanje. Većina (52,6 posto) predviđa da se trend neće promijeniti.

U sektoru usluga, slika je malo optimističnija, ali neizvjesnost skreće pažnju. Dok 11,9 posto kompanija očekuje poboljšanje, 28,2 posto smatra da će se situacija pogoršati.

"Kompanije trenutno ne vide znakove oporavka u privredi. S obzirom da je ekonomija već imala loše rezultate u 2024., ove brojke su zabrinjavajuće", rekao je Klaus Wohlrabe, direktor Ifo centra za istraživanje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naveo je da nijedan sektor nije istinski optimističan u pogledu godine koja je pred nama.

Wohlrabe je rekao, govoreći o prijevremenim izborima planiranim 23. februara, da nova savezna vlada ima puno posla.

Njemačka privreda izbjegla je ulazak u tehničku recesiju tako što je u trećem kvartalu ove godine zabilježila rast od 0,2 posto, nakon što je u drugom kvartalu smanjena za 0,3 posto.

Njemačka ekonomija je i dalje krhka, posebno zbog stalne slabosti u proizvodnom sektoru, koji igra veću ulogu nego u drugim zemljama u regionu.

Privreda doživljava poteškoće u rastu zbog razloga kao što su intenzivna konkurencija iz inostranstva, usporavanje industrije, povećanje kamatnih stopa, ciklični rizici i strukturne promjene.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Osim toga, kolaps koalicione vlade zemlje u novembru zbog spora oko budžeta ostavio je najveću evropsku ekonomiju u političkoj neizvjesnosti do prijevremenih izbora u februaru.

Ekonomija zemlje je prošle godine smanjena za 0,3 posto u odnosu na prethodnu godinu zbog visoke inflacije koja utiče na kupovnu moć, visoke cijene energenata, pada investicija, slabe potražnje i visoke kamatne stope.

Njemačka centralna banka (Bundesbank) očekuje da će se ekonomija zemlje ove godine smanjiti za 0,2 posto zbog prijetnji trgovinskog protekcionizma, geopolitičkih sukoba i strukturnih promjena.