Ništa od državnog udara u Južnoj Koreji: Plan predsjednika je propao, traži se njegov opoziv
Južnokorejski parlamentarci danas će zatražiti pokretanje opoziva predsjednika države koji je jučer proglasio, a potom i ukinuo vanredno stanje u državi. Ovim je Yoon Suk Yeol izazvao najveću političku krizu u toj zemlji u posljednjih nekoliko decenija.
Objava o vanredom stanju pokrenula je okršaj između predsjednika Yoon Suk Yeola i parlamenta koji je odbio pokušaj suspenzije političkih aktivnsoti i cenzure medija, dok su za to vrijeme naoružani vojnici ušli u zgradu parlamenta u glavnom gradu Seulu.
Opozicioni zastupnici u Južnoj Koreji i službeno su podnijeli zahtjev za opozivom Yoona, a o ovom prijedlogu će još raspravljati kasnije ove sedmice, prije nego što bude upućen na glasanje.
Ostavke su već ponudli Yoonov šef osoblja i sekretari, rekao je jedan dužnosnik u predsjednikovom uredu.
I zvanično se oglasio ured južnokorejskog predsjednika, iz kojeg je saopćeno da je njegovo proglašenje vanrednog stanja kasno sinoć po lokalnom vremenu bilo "opravdano" i "unutar granica ustava", javlja Reuters.
Također, iz Ureda su porekli da su vojnici ometali pristup zastupnika parlamentu, prenosi Index.hr.
Izazvao je haos
Yoon Suk Yeol u utorak se obratio građanima putem televizije kako bi objavio odluku o uvođenju vanrednog stanja radi odbrane zemlje od Sjeverne Koreje i protudržavnih snaga te radi zaštite ustavnog poretka.
Ubrzo nakon toga uslijedile su haotične scene. Vojnici su se penjali u zgradu parlamenta kroz razbijene prozore, dok su iznad njih letjeli vojni helikopteri. Zaposlenici parlamenta pokušavali su odgurnuti vojnike prskajući ih pjenom iz aparata za gašenje požara
Vojska je rekla da će aktivnosti parlamenta i političkih stranaka biti zabranjene, a mediji i izdavači stavljeni pod nadzor vojnog zapovjedništva.
Pa ukinuo vanredno stanje
Međutim, nekoliko sati nakon proglašenja vanrednog stanja, 190 od 300 zastupnika parlamenta jednoglasno je zatražilo njegovo ukidanje, uključujući 18 zastupnika iz predsjednikove stranke. Yoon Suk Yeol stoga je morao poništiti svoju odluku, kako to nalažu južnokorejski zakoni.
Izvan zgrede parlamenta okupili su se demonstranti koji su uzvikivali ''Pobjeda, pobjeda''. Mnogo veći broj demonstranata očekuje se u srijedu, kada skup planira Korejska konfederacija sindikata koja poziva na štrajk dok Yoon Suk Yeol ne podnese ostavku.
Iz američke ambasade pozvali su državljane Sjedinjenih Američkih Država da izbjegavaju prostore na kojima se očekuju protestni skupovi, dok neke od najvećih firmi, poput LG-a, savjetuju zaposlenicima da rade od kuće.
Vodeća opoziciona Demokratska stranka također traži ostavku predsjednika koji je na dužnosti od 2022.godine.