Kremlj vjeruje da je Amerika već odobrila raketiranje meta u unutrašnjosti Rusije
Kremlj je u srijedu izjavio da vjeruje kako je Washington već dao odobrenje Ukrajini da koristi američke dalekometne rakete za napade na ciljeve unutar Rusije. Glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, izjavio je da se s velikom vjerovatnoćom može pretpostaviti da su "sve te odluke već donesene."
"Ovih dana mediji samo provode informativnu kampanju kako bi formalizirali odluku koja je već donesena", kazao je Peskov.
Peskov je upozorio da će Moskva pružiti "adekvatan" odgovor ako zapadni saveznici Ukrajine ublaže ograničenja za korištenje dalekometnog oružja za napade na ruske ciljeve, iako nije precizirao kakav bi odgovor mogao biti.
Njegove izjave dolaze nakon što je predsjednik SAD-a, Joe Biden, kazao da njegova administracija "razmatra" hoće li dozvoliti Kijevu da koristi dalekometno oružje, dok su najviši američki i britanski diplomati stigli u Ukrajinu kako bi razgovarali o tom pitanju.
Ukrajina je lobirala za dozvolu da koristi američke taktičke raketne sisteme (ATACMS), koji mogu pogoditi ciljeve udaljene do 300 kilometara, kako bi napadala unutar ruske teritorije.
Iako je Biden izrazio snažnu podršku Ukrajini od početka ruske invazije, također je jasno dao do znanja da želi izbjeći direktan sukob između SAD-a i Rusije, obje nuklearne sile.
Međutim, Peskov je u srijedu optužio Washington i njegove evropske saveznike da se nisu distancirali od, kako tvrdi, direktnog učešća u ratu u Ukrajini.
"Svaki novi korak povećava stepen ove umiješanosti", rekao je Peskov kada su ga upitali da li bi ukidanje ograničenja za dalekometne napade protiv Rusije moglo dovesti do šireg sukoba sa Zapadom.
Ranije ove godine, SAD je dao zeleno svjetlo Ukrajini da koristi zapadno oružje protiv ruskih snaga u situacijama direktnog sukoba preko granice.
Peskov je zaključio da bi omogućavanje ukrajinskih napada na rusku teritoriju dodatno opravdalo ruske vojne akcije, tvrdeći da je invazija iz 2022. bila odgovor na zapadnu podršku Ukrajini, piše Moscow Times.