Kontroverzno oružje koje Rusija koristi u Ukrajini je ''na korak od nuklearne bombe''

nuklearna eksplozija atomska bomba/

nuklearna eksplozija atomska bomba/

Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Rusija je obučila svoju mornaricu da cilja lokacije duboko unutar Evrope nuklearno sposobnim projektilima u slučaju sukoba s NATO-om, prema tajnim dokumentima koji su procurili. Mape ciljeva, uključujući Barrow-in-Furness u sjeverozapadnoj Engleskoj, bile su dio prezentacije za oficire koja datira prije početka pune invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, prenosi Financial Times.

Ovo dolazi u trenutku kada raste kontroverza oko nekih oružja koje je Moskva koristila tokom sukoba u Ukrajini, uključujući termobaričnu bombu, koja proizvodi eksploziju koja je "druga po snazi odmah nakon nuklearne bombe", navodi news.com.

Koja oružja koristi Rusija?

Moskva je ove sedmice objavila da je koristila termobaričnu bombu protiv ukrajinskih snaga. Poznata i kao vakuumska bomba, ova raketa proizvodi ekstremno vruću eksploziju koja je "sposobna da isparava ljudska tijela", prenosi Sky News. Također može ubiti ljude tako što im izaziva "eksploziju pluća", navodi The Sun.

Termobarične bombe su konvencionalno oružje, što znači da nisu navođene satelitima i mogu se lansirati kao rakete ili bacati kao bombe iz aviona.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Rusi su "konačno počeli koristiti svoju najtežu vatrenu moć", piše Forbes, lansirajući "moćne klizne bombe" na ukrajinske trupe. Klizne bombe su daljinski kontrolirane bojeve glave koje mogu letjeti prema ciljevima na velikim udaljenostima. S dometom od 25 milja ili više i sadržajem "stotine kilograma eksploziva", klizne bombe mogu težiti i do tri tone i "moćne su, ali neprecizne", te predstavljaju "ozbiljnu opasnost" za civile.

Moskva je također kritikovana zbog upotrebe kasetnih bombi na bojištu, posebno RBK-500 bombi. One sadrže više od 80 "bombica", navodi Forces News, a svaka od njih je veličine ručne granate. Njihov oblikovani naboj može "ubiti pješadiju", ali i "prodrijeti" u laka oklopna vozila.

Da li se koriste drugdje?

Smatra se da su termobarične bombe korištene u Afganistanu, na različitim lokacijama na Bliskom istoku, uključujući Sirijski građanski rat, pa čak i u terorističkom napadu na Baliju, navodi European Security & Defence.

Klizne bombe su osmišljene tokom Prvog svjetskog rata, ali su počele da se koriste tek tokom Drugog svjetskog rata. "Široko osuđena" upotreba kasetnih bombi također se može pratiti unazad do sukoba od 1939-45, navodi Al Jazeera. Korištene su tokom Vijetnamskog rata, kada su SAD bacile 413.130 tona kasetnih bombi. Također su korištene od strane britanskih oružanih snaga u Falklandskom ratu, jugoslovenskih trupa tokom sukoba u Bosni, i u različitim ratovima na Bliskom istoku.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Šta kažu međunarodne konvencije?

Međunarodno pravo ne zabranjuje upotrebu termobaričnih bombi protiv vojnih ciljeva i svi dosadašnji pokušaji regulacije i ograničenja ovog oružja su "propali", navodi news.com. Međutim, ciljanje civila ovim oružjem je protiv međunarodnog prava.

Pravni status kliznih bombi je manje jasan, pa ruski piloti koriste ovu "pošast" bez kazne, piše The Economist.

Pod vodstvom Jensa Stoltenberga, NATO je zabranio 124 zemlje članice da skladište, koriste ili proizvode kasetne bombe zbog njihove neselektivne prirode i dugoročnih humanitarnih posljedica, piše The Week.