Komentar KMG-a: SAD naoružavanjem nanose štetu Tajvanu

SAD naoružavanjem nanose štetu Tajvanu/Kmg
"Nedavna serija akcija SAD-a ozbiljno krši princip jedne Kine"/KMG
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Američki lideri su nedavno potpisali "Zakon o ovlašćenju nacionalne odbrane za fiskalnu 2025. godinu". Ovaj vojni izdatak od 895 milijardi dolara postavio je novi istorijski rekord i pokazao ogroman apetit Washingtona za vojnu potrošnju. Da bi se stvorila "razumnost" za proširenje vojnih izdataka, u zakonu se na desetine puta pominje Kina i na mnogim mjestima je preuveličana "kineska prijetnja", a posebno daje neodgovorne primjedbe o pitanju Tajvana, zahtijeva vojnu podršku Tajvanu i time šalje pogrešnu poruku separatističkim snagama za "nezavisnost Tajvana".

U ovom zakonu Sjedinjenih Država, SAD se otvoreno miješaju u unutrašnje stvari Kine. Na primjer, u zakonu preporučuju Tajvanu da učestvuje u vojnoj vježbi 2025. i da ojača multilateralnu, posebno evropsku saradnju u cilju poboljšanja tajvanske "bezbjednosti" za poboljšanje njegovih takozvanih sposobnosti za samoodbranu. Ovo zapravo podstiče konfrontaciju preko moreuza i ubrzava guranje Tajvana u opasnu situaciju rata.

Liu Guangyu, istraživač saradnik na Tajvanskom institutu Kineske akademije društvenih nauka, rekao je da nedavna serija prodaje vojne pomoći koju je Vlada SAD-a prodala Tajvanu ima dvojake razloge. S jedne strane, čini sve da zaštiti interese relevantnih interesnih grupa i partija, te odgovori na pritisak vojno-industrijskog kompleksa SAD-a da pojača prodaju oružja. Ovo također još jednom dokazuje da je pitanje Tajvana odavno postalo polazna tačka SAD-a za hranjenje vojno-industrijskog kompleksa i izgovor za podršku godišnjem povećanju vojnih izdataka. S druge strane, to također stvara određeni nered i izaziva probleme za sljedeću vladu u rješavanju kinesko-američkih odnosa. Američka vlada uopće ne razmatra da li će takvi postupci gurnuti Tajvan u opasniju situaciju.

Bez obzira na razlog, nedavna serija akcija Sjedinjenih Država ozbiljno krši princip jedne Kine i duh tri zajednička saopćenja Kine i SAD-a. Pored toga, akcije SAD-a također krše njihovu političku posvećenost Kini. Ustvari, u vezi sa pitanjem Tajvana, Kina je više puta naglašavala da je to srž ključnih interesa Kine i prva nepremostiva crvena linija u kinesko-američkim odnosima. Praksa tokom godina je pokazala da se pridržavanjem principa jedne Kine, kinesko-američki odnosi mogu nesmetano razvijati i da se mir preko Tajvanskog moreuza može efikasno garantovati. Uništavanjem principa o jednoj Kini, kinesko-američki odnosi će pretrpjeti nazadovanje a situacija u Tajvanskom moreuzu suočiće se sa teškim izazovima.

Autor komentara: Kineska medijska grupa