Iran najavio nove nuklearne aktivnosti
Iran je ispunio svoje obećanje da će proširiti svoj nuklearni program kao odgovor na rezoluciju Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), koja je kritizirala ovu zemlju. Prema riječima predsjednika iranskog parlamenta, Mohammada Baghera Ghalibafa, u nedjelju su pokrenute nove napredne centrifuge za obogaćivanje uranija.
Ova odluka uslijedila je nakon što je IAEA na sjednici svog odbora u četvrtak usvojila rezoluciju koja je osudila Iran zbog nedostatka transparentnosti u vezi s nuklearnim aktivnostima. Rezolucija je prošla s 19 glasova "za", dok su Kina, Rusija i Burkina Faso glasale protiv. Dvanaest zemalja je bilo suzdržano, a Venezuela nije glasala, prema izvorima AFP-a. Velika Britanija, Francuska i Njemačka prethodno su u zajedničkom saopćenju ocijenile da iranski nuklearni program predstavlja "prijetnju" međunarodnoj sigurnosti, dok je Washington aktivnosti Teherana nazvao "duboko zabrinjavajućim".
Ghalibaf je pred parlamentom izjavio kako rezolucija odražava "politički nerealističan i destruktivan pristup" Zapada prema iranskom nuklearnom programu. Optužio je zemlje poput SAD-a da koriste nuklearne aktivnosti Irana kao izgovor za svoje "nelegitimne poteze" te naglasio kako ovakve odluke ugrožavaju kredibilitet i nezavisnost IAEA-e.
"Iran je bio na putu jačanja konstruktivne suradnje s Agencijom, ali njihova neiskrenost i loša namjera narušili su tu atmosferu. Te politički motivirane odluke prisiljavaju zemlje da poduzimaju korake izvan IAEA protokola kako bi zaštitile svoju nacionalnu sigurnost," izjavio je Ghalibaf, objavljujući uvođenje naprednih sustava centrifuga za obogaćivanje uranija.
Pozvao je članice IAEA-e da se odupru zapadnom utjecaju na Agenciju te ponovio kako međunarodna nuklearna suradnja treba biti vođena nepristranim načelima.
Iranski veleposlanik pri IAEA-i, Mohsen Naziri Asl, također je osudio rezoluciju kao "politički motiviranu".
Zapadne zemlje dugo tvrde da Iran koristi aktivnosti obogaćivanja uranija kao dio prikrivenih pokušaja razvoja atomskog oružja, dok Teheran ističe da je njegov program isključivo mirnodopski. Sporazum iz 2015. godine, kojim su postavljeni limiti na iranski nuklearni program u zamjenu za ukidanje sankcija, propao je nakon što se SAD povukao 2018. godine. Od tada Iran povećava svoje kapacitete za obogaćivanje, a prema riječima direktora IAEA-e Rafaela Grossija, sada je blizu praga potrebnog za proizvodnju oružja.
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi ranije je upozorio Grossija da će IAEA dobiti odgovor ako se usvoji rezolucija protiv Irana. Araghchi je dodao kako je Teheran spreman ponovno pregovarati o nuklearnom sporazumu iz 2015., ali samo pod uvjetom da Zapad prihvati nove, obostrano korisne uvjete.