Bivši američki diplomata najavljuje: Balkan neće biti među Trumpovim prioritetima, ali...
"Zapadni Balkan neće biti prioritetno pitanje za Trumpovu administraciju u vanjskim poslovima, ali će pitanje korupcije biti i njima će se snažno baviti. Na kraju krajeva, korupcija i opstrukcija pravosuđa su dva ključna pitanja koja sprečavaju region od EU integracija".
Ovo je u intervjuu za Fenu izjavio viši saradnik Inicijative za Mediteranski bazen, Bliski istok i Zaljev Transatlantske mreže lidera iz Washingtona, bivši američki diplomata John Craig.
Craig, koji je tokom svoje bogate karijere između ostalog bio ambasador SAD u Omanu i specijalni savjetnik predsjednika za borbu protiv terorizma u administraciji Georgea W. Busha, kaže da inače u vanjskoj politici novoizabranog predsjednika, republikanca Donalda Trumpa možemo očekivati mnoge sličnosti s politikom u administracije Joea Bidena.
U stvari, naglasio je, Bidenova administracija je nastavila mnoge linije vanjske politike prve Trumpove administracije.
- Postojat će dvije trenutne situacije s kojima se Trumpova administracija mora nositi. Ukrajina i Kina. Generalno, Trump ne favorizuje niti preferira oružani sukob kao rješenje za bilo koju međunarodnu krizu. Možemo očekivati da će pokušati prekinuti borbe u Ukrajini i pokrenuti pregovore za rješavanje situacije koju je donijela ruska invazija. Što se tiče Kine, Trump se pokazao kao jastreb, ili tvrdolinijaš, koji nastoji kazniti Kinu za prekomjerne trgovinske subvencije, kršenja ljudskih prava i antidemokratsku represiju u Hong Kongu. Bidenova administracija bila je jednako tvrda. Nadamo se da će Trump zauzeti dugoročan pogled i tražiti diplomatske načine da se nosi s Kinom i njenim čelnicima, kaže Craig, prenosi Slobodna Bosna.
Komentirajući Trumpovu pobjedu 5. novembra nad kandidatkinjom demokrata, potpredsjednicom SAD-a Kamalom Harris, Craig kaže da mnogi profesionalni analitičari postavljaju i pokušavaju odgovoriti na pitanje šta je bio ključ Trumpove pobjede.
- Slažu se da su izbori bili slobodni i pošteni. U tom slučaju na glasačima je da odluče na temelju vlastite analize situacije. Ono što vjerujem da je važno napomenuti jest da su ukupni glasovi za svakog kandidata bili približno jednaki, 78 miliona za Trumpa i 74 miliona za Harris. Trump je definitivno pobijedio, ali zemlja je prilično ravnomjerno podijeljena. Trump može tražiti mandat za promjenu, ali treba imati na umu da je on sada predsjednik svih birača u SAD-u, smatra on.
Upitan kako gleda na kritike da bi se Trumpova pobjeda mogla negativno odraziti na slobode i demokratiju u Sjedinjenim Državama, Craig ističe da su izbori u SAD-u 5. novembra bili slobodni i pošteni.
- To je pobjeda demokratije u SAD-u i svijetu. Vaše pitanje zapravo se odnosi na to kako će Trump vladati. Hoće li se pridržavati uvjeta američkog ustava? Dobio je izvanrednu moć jer njegova stranka kontrolira većinu glasova i u Zastupničkom domu i u Senatu. Mnogi analitičari ističu da su se drugi slično izabrani čelnici okrenuli vladavini jakih ljudi u Evropi, Aziji i Africi, pa čak i u Latinskoj Americi. Ti analitičari nam govore da očekujemo isto od Trumpove administracije. Trumpova administracija koja zloupotrebljava moć koju su joj dali glasači sigurno će potaknuti druge da učine isto. Američki glasači imaju mnogo prilika ponovno glasati tokom sljedeće četiri godine kako bi izrazili svoje odobravanje ili neodobravanje. Američki birači općenito gledaju duže kada procjenjuju politički učinak svojih vođa, rekao je Craig u razgovoru za Fenu.