Berlin upozorava: "Ako neko od Assadovih mučitelja sada razmišlja o bijegu u Njemačku, mogu samo jasno reći..."

11 November 2024, Berlin: Annalena Baerbock (Alliance 90/The Greens), Foreign Minister, speaks at the opening of the 18th S?ddeutsche Zeitung (SZ) Economic Summit. Under the motto "The world in upheaval - what to do?", more than 60 speakers from politics, business, science and culture will discuss at the three-day SZ Economic Summit at the Hotel Adlon in Berlin. Photo: Bernd von Jutrczenka/dpa Photo: Bernd Von Jutrczenka/DPA/Bernd Von Jutrczenka/dpa
Annalena Baerbock/Arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Svi koji su umiješani u ratne zločine režima Bashara al-Assada i kršenje ljudskih prava biće uhapšeni i procesuirani ako pokušaju pobjeći u Njemačku, saopštila je njemačka vlada u nedjelju, javlja Anadolu.

Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock rekla za list Bild am Sonntag da njemačke vlasti neće dozvoliti operativcima Assadovog režima da potraže utočište u Njemačkoj.

- Ako neko od Assadovih mučitelja sada razmišlja o bijegu u Njemačku, mogu samo jasno reći: Mi ćemo sve pripadnike režima pozvati na odgovornost za strašne zločine, punom snagom zakona, rekla je ona.

Dodala je da je posebno važno da međunarodne sigurnosne vlasti i obavještajne službe sada sarađuju što bolje.

Ministrica unutrašnjih poslova Nancy Faeser najavila je strožiju njemačku graničnu kontrolu naglašavajući rezultate zemlje u procesuiranju ratnih zločina u Siriji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Izuzetno smo oprezni. Ako privrženici Assadovog terorističkog režima pokušaju da pobjegnu u Njemačku, moraju znati da teško da bilo koja druga zemlja progoni njihove zločine tako oštro kao Njemačka. To bi ih trebalo odvratiti da se usude da pokušaju, rekla je ona.

Diktator Bashar al-Assad, koji je vladao Sirijom skoro 25 godina, pobjegao je u Rusiju 8. decembra nakon što su antirežimske grupe preuzele kontrolu nad Damaskom. Preuzimanje vlasti uslijedilo je nakon što su borci Hayat Tahrir al-Sham (HTS) zauzeli ključne gradove širom zemlje u brzoj ofanzivi koja je trajala manje od dvije sedmice.

Nakon rušenja režima, većina državnih službenika, službenika tajnih službi i zatvorskih čuvara se sakrila, a neki od njih su pokušavali pobjeći u susjedne zemlje ili zapadnu Evropu u nadi da će izbjeći krivično gonjenje, prenosi Fena.