Albanija otvorila još jedan klaster u pregovorima s Evropskom unijom

Edi Rama/

Edi Rama/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Briselu je u utorak održana treća međuvladina konferencija između Albanije i Evropske unije (EU) na kojoj je albanska strana otvorila pregovore za Klaster 6 o vanjskim odnosima.

Klaster 6 čine pregovaračka poglavlja 30 (vanjski odnosi) i 31 (vanjska, sigurnosna i odbrambena politika).

Premijer Albanije Edi Rama predvodio je albansku delegaciju, dok je EU zastupao Peter Szijjarto, ministar vanjskih poslova Mađarske koja predsjedava Vijećem EU-a.

Ova treća međuvladina konferencija je druga za vrijeme mađarskog predsjedavanja, poslije one održane u Luksemburgu 15. oktobra, na kojoj je Albanija otvorila pet poglavlja o članstvu, odnosno “Osnove” koje obuhvataju pravosuđe i osnovna prava, nabavke, statistiku, sigurnost i finansijsku kontrolu.

Nakon konferencije albanski premijer Edi Rama, mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine Peter Szijjarto i Marta Kos, komesarka EU-a za susjedstvo i pregovore o proširenju održali su zajedničku konferenciju za novinare.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Rama je rekao kako je jasno da Evropu ne ujedinjuje samo geografija, već i vrijednosti, demokratija, vladavina prava, ljudska prava i zajednička sigurnost.

“Nema sumnje da će Evropa sa Zapadnim Balkanom biti jača, ujedinjenija i sigurnija. Tako da naša ambicija nije tajna. Želimo da budemo sigurni da smo uradili domaći zadatak i da će naši pregovori biti zatvoren 2027. i nadamo se da će naše članstvo u EU-u biti ostvareno u toku ove decenije”, rekao je Rama.

Mađarski šef diplomatije kazao je da su pod njihovim predsjedavanjem uspjeli ubrzati politiku proširenja i dodao da je Albanija pokazala odličan napredak.

“Veoma dobro razumijemo zabrinutost regiona i takođe veoma dobro razumijemo važnost stabilnosti, mira, spokoja i razvoja na Zapadnom Balkanu. U posljednjih šest mjeseci uložili smo sve napore da ubrzamo proces proširenja”, rekao je Szijjarto.

Komesarka Kos kazala je da cijeni posvećenost svih zemalja članica EU-a u ovom procesu.“Današnja odluka je i signal za Albaniju, region Zapadnog Balkana da je proširenje i dalje prioritet za Evropsku uniju. Opredijeljeni smo da dobijemo druge rezultate i da na osnovu geostrateških promjena koje se dešavaju možemo upotpuniti i ojačati našu uniju”, istakla je Kos.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Albanija je prva zemlja kandidat za članstvo koja je otvorila pregovore o pristupanju po izmijenjenoj metodologiji proširenja.

Nakon uvođenja revidirane metodologije za pristupne pregovore 2020. godine pregovaračka poglavlja podijeljena su u šest tematskih grupa, odnosno klastera a to su: temeljna pitanja, unutarnje tržište, konkurentnost i uključiv rast, zeleni program i održiva povezivost, resursi, poljoprivreda i kohezija te vanjski odnosi.

Albanija je podnijela zahtjev za članstvo u EU u aprilu 2009. godine, a status zemlje kandidatkinje dodijeljen joj je u junu 2014. Evropska unija je u julu 2022. godine organizovala prvu međuvladinu konferenciju s Albanijom.