70 posto Južnokorejaca za opoziv predsjednika nakon pokušaja vojne uprave
Predsjednik Južne Koreje, Yoon Suk Yeol, naredio je hapšenje vođe svoje vladajuće stranke, Han Dong-hoona, kada je u utorak navečer proglasio vanredno stanje i uveo vojnu upravu.
Na listi za hapšenje našli su se i lider glavne opozicione Demokratske stranke, Lee Jae-myung, te tri opoziciona zastupnika, potvrdio je zamjenik direktora Nacionalne obavještajne službe, Hong Jang-won
„Predsjednik je pokušao 'iskoristiti ovu priliku da ih uhapsi i ukloni',“ izjavio je direktor Hong.
Ova informacija je otkrivena dok su političke stranke zemlje u petak održavale hitne sastanke, a zastupnici pripremali glasanje o opozivu predsjednika Yoona. Glasanje, zakazano za subotu, bit će usvojeno ako za njega glasaju dvije trećine zastupnika.
Opozicija ima većinu u parlamentu sa 300 mjesta, ali im je potrebna podrška najmanje osam zastupnika vladajuće stranke kako bi osigurali potrebnih 200 glasova za usvajanje opoziva.
U prvom jasnom znaku da bi vlastita stranka mogla glasati protiv njega, lider Yoonove vladajuće stranke pozvao je u petak na njegovu hitnu suspenziju, navodeći da predsjednik predstavlja „veliku opasnost“ za demokratiju ako ostane na vlasti.
Han Dong-hoon, vođa stranke People Power Party (PPP), ranije je ove sedmice izjavio da njegova stranka neće podržati opoziv. Međutim, u petak je saopćio da postoje „vjerodostojni dokazi“ da je Yoon naredio hapšenje ključnih političara, uključujući i njega samog, pod optužbom za „anti-državne aktivnosti“.
Han je izjavio da je Yoon planirao zatvoriti uhapšene političare u pritvorski centar u Gwacheonu, gradu južno od Seula.
Glavni grad Seul već dva dana svjedoči masovnim protestima, dok policija istražuje predsjednika zbog „pobune“. Prema anketi provedenoj u četvrtak, više od sedam od deset Južnokorejaca podržava opoziv predsjednika.
Predsjednik Yoon nije viđen niti se javno oglasio od povlačenja vanrednog stanja u srijedu rano ujutro. Njegova popularnost je pala na rekordno niskih 13%.
Prije ovog poteza, Yoon se već suočavao s niskim rejtingom popularnosti, optužbama za korupciju i opozicionim parlamentom koji ga je učinio politički nemoćnim liderom.