(VIDEO) "Nemamo uslova za rad" - Medicinari su tri dana u šatorima, danas blokiraju ulice Sarajeva

sindikat zdravstvo/
Insistiraju na satnici od 3,70 KM
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako su najavili, tako su i uradili. Zdravstveni radnici ne odustaju od svojih zahtjeva. Ovaj put do kraja. Spavaju u šatoru ispred Vlade Kantona Sarajeva. Danas su najavili blokade ulica. Kažu da se bore za svoja, ali i prava pacijenata.

Četvrto povećanje

I treći dan su u šatoru. Kažu, ne postoji drugi način da dopru do nadležnih, da shvate da ovako ne može dalje.

- Ovdje smo da izrazimo protest Vladi KS-a, koja nije pristala na zahtjeve sindikata radnika u zdravstvu. Mi smo odustali od većine zahtjeva, ostali smo samo pri jednom, pokušali smo napraviti kompromis sa Vladom tražeći samo povećanje satnice rada na 3,70 KM, rekao je Edin Kulovac, predsjednik Osnovne sindikalne organizacije KCUS-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Premijer KS-a, smatraju, nije imao sluha za njihove zahtjeve. Međutim, premijer KS-a Nihad Uk smatra da nije dobronamjerno pred izbore tražiti i četvrti put povećanje plata.

- Nečuveno je da se satnica za dvije godine i šest mjeseci povećava tri puta. I da se ponovo traži povećanje te satnice četvrti put, nekoliko mjeseci prije završetka kolektivnog ugovora, gdje svi znamo da će se tražiti bolji uslovi. I uredu, tražiće povećanje i sigurno će dobiti povećanje, kaže premijer Uk.

Premijer je rekao da je na računu Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a akumuliranih oko 120 miliona KM, no Sindikat to demantuje tvrdnjom da je riječ o 190 miliona maraka.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ne odlučuju oni o povećanju plata, već više od 7.000 zdravstvenih radnika, poručuju sindikalci

- Što se tiče iznosa za onkološke pacijente, to uopšte nije u nadležnosti Vlade KS-a, oni upravo rade na promjeni zakona na federalnom nivou kako bi se to spustilo na kantonalni nivo i u tom slučaju se tražila sredstva za onkološke pacijente, pojašnjava Kulovac.

U proteklim sedmicama održan je niz sastanaka pregovaračkog tima Vlade KS-a sa Sindikatom radnika u zdravstvu KS-a, no do dogovora nije došlo. Medicinari upozoravaju da se situacija nagore u zdravstvu mijenjala zadnjih 10 godina - od plata, opreme, broja radnika. Dženita Fazlić kaže da se svi oni zajedno osjećaju poniženo i zanemareno.

- Krenimo od medicinskih radnika, malo je kadra. Imaju puno posla, jedna sestra zna da pokriva i kartoteku i intervenciju, pacijenti nervozni, nervozno i osoblje, nema uslova za rad, objašnjava Dženita, telefonistkinja u Domu zdravlja Stari Grad.

Gdje su doktori?

Lejla Zubanović je fizioterapeut i smatra da su i doktori trebali biti uz medicinske radnike, jer svi oni zavise jedni od drugih.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Meni je ovo poražavajuće. Mi smo tim i mi radimo za pacijente i pacijenti su ti koji ne treba da trpe ovo što se dešava, kaže Lejla.

Osim protesta, iz Sindikata su poručili da će organizirati i štrajk sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni.