Pitali smo: Kako u Sarajevu bilo gdje stići na vrijeme? - Evo šta (pre)poručuju naši čitatelji...

Saobraćaj u Sarajevu/Damir Deljo
Svakodnevne gužve i zakrčene saobraćajnice/Damir Deljo
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Jedno sasvim obično jutro u Sarajevu - Rijeka vozila mili saobraćajnicama - Pitanje svih pitanja: Kako se prebaciti i stići na vrijeme...?"

Ovu konstataciju/(hipotetičko) pitanje objavili smo na Facebook stranici Oslobođenja uz fotografije nepreglednih kolona vozila u jutarnjim satima u Sarajevu. I građana koji se snalaze na različite načine - koriste vozila gradskog prevoza, što baš i nije najbolja opcija jer, potvrdit će i građani, svako malo tramvaji stanu. A i ne voze dalje od Skenderije jer je u toku rekonstrukcija saobraćajnice na Obali Kulina bana.

Neki su se odlučili za bicikle, drugi romobile, a većina, čini se, za svoja vozila...

No, budimo, realni: kolone vozila na sarajevskim ulicama nisu samo u jutarnjim satima. Ista situacija je i u poslijepodnevnim, a ponekad se čini da su saobraćajnice bh. prijestolnice zakrčene od jutra do kasno poslijepodne.

Nekada su gužve takve da je možda ponajbolja opcija krenuti pješke - naravno ako nije predaleko destinacija na koju ste se zaputili. I ako možete.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Građani nisu ostali nijemi na objavu i fotografije. Neki su "ponudili" i rješenje tipa da se krene ranije (čak i sat, dva), pa će se i stići na vrijeme.

"Povećati broj vozila gradskog prijevoza (pogotovo tramvaja) i poboljšati kvalitet istih", "Uspostaviti sve prijevoze sa što više vozila i što boljim redovima vožnje!", "Svugdje je ovako, nema nijednog većeg grada da nije ovako ali samo mi frkišemo", "Uvesti dodatni porez za vožnju u gradu i time drastično smanjiti broj privatnih vozila i osloboditi prostor za bolji javni prevoz, stvoriti bolju mrežu biciklističkih staza", "Da je tramvajski saobraćaj kako treba, većina bi ga koristila", "Pa ponekad koristiti javni prevoz", "Sve gospoda - postoji autobus, bicikl i šetnja do posla", "Pa kad imaju rapaaaa (para, op. pr), amiđa, daiđa, mama, tata, sin, kćerka, strina ujna u tri p.m. i svi po auto i idu u istom pravcu do svoje firme", "80% i ne treba ići autom, ima javni prevoz, jeftinije i sigurnije. Ali hajde ti to utuvi u glavu našem "gospodinu" i njegovom mentalitetu", "Uvesti par-nepar, koristiti javni prevoz kao u normalnim državama, ali da važi i za tzv. političku elitu", "Meni ništa nije jasno. Kao nema posla, a svi rade, nema se para, a svi voze auta".... samo su neki od brojnih komentara naših pratitelja na Faceboku.

Bilo je i neukusnih komentara i "rješenja", neki su spominjali i kantonalnog ministra saobraćaja Adnana Štetu, da će on to srediti, Edina Fortu, ministra komunikacija i prometa BiH...

Sve komentare možete pogledati u nastavku:

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja