Klikom protiv korupcije: Da li će kompjuteri zbrinjavati "prekobrojne" učitelje i nastavnike
Zbrinjavanje tehnološkog viška i zapošljavanje u osnovnim i srednjim školama u Kantonu Sarajevo uskoro bi se trebalo digitalizovati. Cilj digitalizacije, kako je istakla ministrica za odgoj i obrazovanje KS-a Naida Hota-Muminović, jeste učiniti ova dva procesa transparentnijim, smanjiti koruptivne rizike, te olakšati proces za škole, radnike i kandidate. U tom procesu, Ministarstvu će punu podršku dati Ured za borbu protiv korupcije KS-a koji je ranije sačinio Analitički osvrt na procese zapošljavanja u osnovnim i srednjim školama kao javnim ustanovama, čiji je osnivač Kanton Sarajevo.
Dopuna norme
- Analiza je pokazala da su procesi izuzetno komplikovani, prenormirani, podložni subjektivnim procjenama i da traju dugo. U preporukama je ukazano na potrebu da se procesi učine otvorenijim i bržim, da se smanji utjecaj subjektivnosti, da se smanji prenaglašena uloga sindikata u procesima prijema radnika, da se definišu kriteriji za dopunu norme, te da se osigura primjena informacionih tehnologija s ciljem prevencije koruptivnih ponašanja, kaže Erduan Kafedžić, šef ovog ureda.
U Analitičkom osvrtu navodi se da je jedna od mogućnosti softversko rješenje, na osnovu unaprijed zadatih kriterija i algoritama, evidentiranje, zbrinjavanje i raspoređivanje zaposlenika za čijim radom je prestala potreba/nepunom nastavnom normom na poslove i zadatke koji odgovaraju njihovoj stručnoj spremi.
U toku 2023. Ministarstvo za odgoj i obrazovanje u saradnji sa Univerzitetskim teleinformacijskim centrom Univerziteta u Sarajevu pristupilo je izradi dva modula pri postojećem EMIS informacionom sistemu s ciljem digitalizacije ovih procesa. To je rezultat rada radne grupe u kojoj su učestvovali i predstavnici Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS-a, predstavnici Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH i Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH.
Izrađeni su prijedlozi dva pravilnika: pravilnika o zbrinjavanju tehnološkog viška i pravilnika o zapošljavanju koja predviđaju realizaciju putem digitalne platforme EMIS. Urađeno je testiranje i pilotiranje na stvarnom uzorku iz podataka ranijih godina.
Ministarstvo je poslalo pravilnike na mišljenje Ministarstvu pravde i uprave, Ministarstvu finansija, Uredu za zakonodavstvo i sindikatima, a prema kolektivnim ugovorima, Ministarstvu treba i saglasnost na pravilnik o zbrinjavanju radnika za čijim je radom potpuno ili djelimično prestala potreba.
Kriteriji
- Ured za borbu protiv korupcije u potpunosti podržava sve aktivnosti na povećanju transparentnosti procesa zbrinjavanja radnika za čijim je radom djelimično ili potpuno prestala potreba i procesa zapošljavanja radnika i smanjenju i eliminaciji koruptivnih rizika. Na taj način omogućava se fer i ravnopravno učešće u ovim procesima, izjavio je Kafedžić.
Prema riječima resorne ministrice Hote-Muminović, preliminarne analize pokazuju da će se napraviti ušteda od oko 400.000 KM na godišnjem nivou za troškove konkursnih procedura.
- Važno nam je da se zbrinjavanje radnika odvija u skladu sa unaprijed definisanim kriterijima koji će biti objektivno primijenjeni. Očekujem da će sindikati dati saglasnost jer su u svakoj fazi ovog procesa učestvovali, naglasila je ministrica Hota-Muminović.