Irfan Čengić upozorio na opasnost od klizišta, spomenuo je i Trebević Hills: Otpad se baca u Bistrički potok
Načelnik Općine Stari Grad Irfan Čengić danas je na konferenciji za novinare govorio o potencijalnim opasnostima po građane u Sarajevu u kontekstu poplava i klizišta na lokalitetu Bistrički potok.
On je na samom početku istakao da se taj lokalitet čisti redovno, ali da problem stvara činjenica što se potok nalazi na liniji između dva entiteta.
- Mi svake godine čistimo, i sada da odete vidjet ćete radnike, ali džaba čistite taj dio ako problem dolazi iz entiteta RS, koji se reflektuje na građane u Starom Gradu, istakao je Čengić.
Kazao je da nije htio pričati o ovom u prethodnih nekoliko dana zbog lokalnih izbora, ali je premijeru Kantona Sarajevo, relevantnim institucijama i medijima uputio sve informacije koje je imao o ovom problemu.
- Imamo još jedan problem, koji nije u našoj nadležnosti, ali je u našoj teritoriji. Radi se o kamenolomu na ulazu u Sarajevo. Satelitske slike koje mi imamo pokazuju da je on ušao poprilično duboko u prostor pod nadležnošću Sarajevo Šuma. Upitno je da li oni uopšte imaju kantonalnu dozvolu za rad, kazao je.
Čengić je spomenuo i izgradnju "Trebević Hillsa", za koju je istakao da ima sve građevinske i potrebne dozvole, ali da je upitno da li se radovi izvode u skladu s propisima.
- Upitno je da li otpad koji bi trebali odvoziti bacaju u Bistrički potok, kazao je načelnik Starog Grada te pojasnio da se teren oko ovog lokaliteta i dalje vodi kao miniran.
Govoreći o potencijalnim klizištima, Čengić navodi kako je danas zbog tog problema održan sastanak s Kantonalnim štabom Civilne zaštite.
- Oni bi trebali za sva potencijalna klizišta u Federaciji BiH dati svoju procjenu jer općina nema instituciju koja može reći da li je nešto klizište ili nije. To treba uraditi kanton jer to prevazilazi naše mogućnosti, kazao je.
O Trebeviću, Čengić je rekao i to da postoje dva stepena zaštite, jedan na nivou KS, a drugi na nivou RS.
- Na dijelu koji se nalazi u FBiH se ne smije ništa graditi što nije izgrađeno prije donošenja zakona 2012. godine. Oni objekti koji su bili tu se mogu renovirati, restaurirati ili izgraditi novi u identičnom obliku. Tu postoji problem jer, recimo, Općina Stari Grad nije tehnički prijem objektu Vidikovac kojeg je gradio Grad Sarajevo, a koji je napravljen van gabarita koji su bili prije. Sada je 10 puta veći nego što je nekada bio. Još uvijek za njega nije izdata upotrebna dozvola i tehnički prijem, kazao je Čengić te naglasio da u RS-u postoji drugačiji stepen zaštite.
- Tu imate problem da su dva regulaciona plana već urađena. Mi možemo komentarisati zasad samo ono vidljivo golim okom, tih nekoliko projekata koji su već izgrađeni. Ja sam gledao te regulacione planove, tu imate desetine objekata i stotine hiljada kvadrata da se izgradi na Trebeviću, i to je ogroman problem kojeg ne može riješiti Općina Stari Grad, naglasio je.
Čengić je rekao da se Bistrički potok čisti, ali da je, prema njegovim riječima, problem i što građani koji tu žive bacaju otpad u ovaj potok, te da se to ne može očistiti i da će to ostati prijetnja za građane u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.