Šta se dešava: Slovenska policija pooštrila kontrolu teretnih vozila i autobusa
U Sloveniji počinje Nacionalna preventivna akcija u okviru koje će policija pooštreno nadzirati teretna vozila i autobuse.
Naime, u Sloveniji počinje druga ovogodišnja nacionalna preventivna akcija za veću sigurnost vozača teretnih vozila i autobusa koju provode Agencija za sigurnost prometa i policija. Policija će provoditi pooštrene kontrole autobusa i teretnih vozila.
Posljednjih je desetljeća cestovni teretni promet u Sloveniji znatno porastao, što također povećava mogućnost saobraćajnih nesreća i složenost osiguranja prometne sigurnosti, pokazuju podaci Agencije za sigurnost prometa (AVP).
Broj saobraćajnih nesreća u kojima sudjeluju profesionalni vozači, i kao uzročnici i kao sudionici, u posljednjih je desetak godina porastao. Do 15. oktobra ove godine vozači teretnih vozila i autobusa sudjelovali su u 2.338 saobraćajnih nesreća.
Oni su uzrokovali 1.354 ili 57 posto svih nesreća. Pritom se mora uzeti u obzir da se broj prijeđenih kilometara kamiona i autobusa na cestama još više povećava. Ove godine profesionalni vozači u Sloveniji uzrokovali su šest smrtnih slučajeva. Četiri su bila samo vozači teretnog vozila, te jedan vozač automobila i jedan pješak. Teško je povrijeđena 31 osoba, podaci su AVP-ja.
Do 30. aprila 2023. kod vozača teretnih vozila utvrđeno je 16.278 prekršaja saobraćajnih propisa, što je za 15,8 posto više nego u istom razdoblju 2022. (14.053 prekršaja).
Najčešći prekršaji vozača teretnih vozila odnosili su se na prekoračenje brzine (3.821 prekršaj), korištenje mobitela i drugih uređaja (2.569 prekršaja), nekorištenje sigurnosnog pojasa (1.445 prekršaja), nepravilnosti vezane uz teret (820 prekršaja), te nepropisno preticanje (554 prekršaja).
U posljednjih pet godina najčešći uzroci teških saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom koje su uzrokovali vozači teretnih vozila i autobusa su neprilagođena brzina, nepoštivanje pravila prednosti prolaska, kretanje vozila...
Stoga će policija provoditi pooštrene kontrole autobusa i teretnih vozila. Među predloženim mjerama za poboljšanje sigurnosti profesionalnih vozača je prilagodba infrastrukture, posebno unapređenje parkirališta na autocestnim odmorištima te ugradnja dodatne opreme, poput tuševa i odmorišta, navode iz AVP-a.
Tokom kontrola policijski službenici posebnu požnju obraćaju na poštivanje ograničenja brzine, tehničku neispravnost vozila, eventualnu preopterećenost, poštivanje društvenih propisa i pravila o utovaru i osiguranju tereta, psihofizičko stanje vozača, korištenje sigurnosnih pojaseva i uređaja te opreme koja smanjuje pažnju vozača, prenosi Anadolija.