Opozicija i građani traže odgovore: Ko je prebio Iliju Kostića?
Novosadska opozicija i danas je blokirala zgradu novosadskog Suda i Tužilaštva jer još nije pokrenuta istraga o zlostavljanju aktiviste Ilije Kostića, ali i zbog toga što su pojedini još u pritvoru. Svi su pohapšeni na nekom od prethodnih protesta, odnosno blokada, s tim što je 74-godišnji Kostić nakon hapšenja završio u bolnici, na operacionom stolu. Opozicija tvrdi da su ga visoki dužnosnici policije pretukli uz pretnje da će mu “pobiti sve živo i neživo” ako kome za to kaže. Okupljeni ispred zgrade Suda traže od države da saopšti imena onih koji su mučili ovog čoveka objavljujući ono do čega su sami došli.
Direktor diler
Miran Pogačar, aktivista pokreta Bravo, najavljuje nove blokade i za danas dodajući da “postoji osnovana sumnja da su načelnik policije i načelnik kriminalističke policije prebili Iliju Kostića”.
“U kojoj zemlji imate da načelnik policije i načelnik kriminalističke policije, a imamo osnovanu sumnju da su oni bukvalno fizički prebili i naneli teške povrede Kostiću. Dakle, dvojica policajaca koja su na najvišim pozicijama u zemlji su prebila čoveka koji nije ni mogao da se brani i duplo je stariji sigurno od njih. To je kriminal”, rekao je Pogačar za N1, potcrtavajući da “kriminal i korupcija apsolutno vladaju ovom zemljom”:
“Da ne govorim činjenicu koju smo svi čuli i videli da direktor GSP-a je neko ko je dilao drogu. On je brže povlačio linije na svom radnom mestu nego što su crtali linije za autobuse. I to je problem u ovoj zemlji”, komentariše Pogačar, govoreći o v. d. direktoru javnog prevoza u Novom Sadu, koji je pre tri dana uhapšen kao deo balkanskog kartela”, kojeg je jurio EUROPOL zbog krijumčarenja kokaina na međunarodnom nivou.
Tragedija se dogodila početkom meseca i od tada ne prestaju blokade i protesti na kojima se traži da odgovorni za katastrofu budu privedeni pravdi, a da prethodno Tužilaštva bez pritiska i pošteno urade svoj deo posla.
Istina, nakon tri nedelje uhapšeno je 12 osoba, među kojima i bivši ministar infrastrukture Goran Vesić, koji je odmah po pritvaranju krenuo u štrajk glađu, a već u utorak sud ga je oslobodio.
“Odluka suda da pusti iz pritvora Gorana Vesića je zapravo poruka Tužilaštvu koja glasi - sedi jedan. To znači da je sve ono što je Tužilaštvo radilo do danas nejasno. Sud je rekao da čak ne postoji osnovana sumnja za ono što se Vesiću stavlja na teret i to znači da je jasno kakav će biti ishod ako optužnica ne bude debelo popravljena i ako dokazi ne budu značajno unapređeni”, prokomentarisao je za N1 advokat Jovan Rajić.
Uklonjeni dokazi
Rajić kaže da je osnovno pitanje koje se postavlja sasvim jasno - šta je Tužilaštvo radilo poslednjih 15 dana i kakve su dokaze sakupili?
“Suština je u tome kako se istraga provodi i kako su dokazi obezbeđivani od prvog dana. Da li smo mi dobili informaciju o tome da li je policija ušla u firme koje su učestvovale i bavile se rekonstrukcijom nadstrešnice? Da li je konfiskovana njihova dokumentacija? Da li su konfiskovani njihovi tehnički uređaji? Zašto nisu privedena odgovorna lica? Ljudi idu u pritvor, to je krajnja mera, ako mogu da utiču na svedoke, na dokaznu građu. Zašto su prvog dana sklonjeni osnovni materijalni dokazi - šut sa nadstrešnice? To je policija uradila umesto da se dokazi obezbede. Ova kilava istraga, kako je do sada vođena, ne može ni dati drugačije rešenje od ovog koje smo videli”, mišljenja je Rajić.