Kosovska policija zatvorila objekte pet paralelnih srpskih opština na sjeveru, oštre reakcije iz Beograda
Kosovske vlasti, uz podršku kosovske policije, zatvorile su nekoliko objekata paralelnih srpskih institucija na sjeveru Kosova, što je izazvalo burne reakcije iz Beograda. Ministar lokalne samouprave na Kosovu, Elbert Krasniqi, putem Facebooka je objavio da su zatvorene institucije koje su djelovale prema direktivama Srbije, kršeći ustavnost i zakone Republike Kosovo.
"Danas su, nakon bliske koordinacije između institucija Republike Kosovo, zatvorene paralelne ilegalne institucije lokalne samouprave koje su djelovale prema direktivama Srbije," napisao je Krasniqi. On je pojasnio da se radi o zatvaranju paralelnih općina u Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, koje su, prema njegovim riječima, radile izvan pravnog okvira Kosova.
Zatvaranje ovih institucija pridružuje se ranijim zatvaranjima sedam drugih paralelnih srpskih općina u drugim dijelovima Kosova, uključujući Prizren, Peć, Suvu Reku, Istok, Klini, Orahovac i Dragaš. Kosovska policija je u izjavi za javnost istaknula da je cilj akcije bio "uspostava reda i zakonitosti te zaustavljanje aktivnosti u pet objekata koji se koriste kao bespravne općine, a kojima se krši ustavno-pravni poredak."
Ministar Krasniqi naglasio je da će kosovske institucije nastaviti pružati usluge svim građanima, uključujući srpsku zajednicu, te dodao da "nema mjesta za nezakonite operacije i paralelne usluge u bilo kojoj oblasti Republike Kosovo." On je poručio da su institucije Republike Kosovo jedina adresa za sve zahtjeve i potrebe građana.
Ova akcija izazvala je oštru reakciju iz Beograda. Petar Petković, direktor Ureda za Kosovo u Vladi Srbije, izjavio je da će zatvaranje srpskih institucija na sjeveru Kosova imati "dalekosežne posljedice u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine." Petković je optužio kosovskog premijera Aljbina Kurtija da zatvara institucije koje, prema njegovim riječima, nisu paralelne, već bi trebale biti osnova za formiranje Zajednice općina sa srpskom većinom.
Petković je također naglasio da su ove institucije Srbima na Kosovu pružale "minimum javnih i egzistencijalnih usluga kao što su socijalna davanja kroz plaće i mirovine." Beograd je više puta izrazio nezadovoljstvo potezima Prištine, optužujući je za kršenje prava srpske zajednice i ugrožavanje mira na Balkanu.
Ovaj posljednji potez kosovskih vlasti samo dodatno komplikuje već zategnute odnose između Beograda i Prištine, dok međunarodna zajednica poziva na dijalog i smirivanje tenzija. U narednim danima, očekuje se da će obje strane nastaviti s iznošenjem svojih stavova, dok se pažnja javnosti usmjerava na daljnje korake koje će poduzeti kako bi se spriječila eskalacija sukoba.