Jeziv ''vampirski'' grob sa raskošnim drvenim sandukom pronađen u Hrvatskoj
Arheolozi su u sklopu istraživanja nekropole u Starom gradu Pakracu otkrili sahranu iz 13. vijeka, koja je zbog neobičnih pogrebnih praksi nazvana „vampirskom“. Ove vrste sahrana spominju se u istorijskim izvorima, a arheološka istraživanja širom Evrope potvrđuju njihovo postojanje.
Sahrana u Pakracu posebno se izdvaja jer je drveni sanduk, u kojem je pokojnik sahranjen, izuzetno dobro očuvan, što je prava rijetkost za sanduke iz tog perioda. Na ostalim grobovima pronađeni su samo ekseri koji ukazuju na postojanje drvenih sanduka, dok je sanduk ovog „vampira“ ostao netaknut zahvaljujući potapanju u mulj.
Kako je naveo arheolog Krešimir Vacek iz Muzeja grada Pakraca, grob sadrži skeletne ostatke muškarca bez glave, što je karakteristika „vampirskih“ sahrana. U srednjem vijeku se vjerovalo da uklanjanjem glave pokojnika, ili stavljanjem životinjskih kostiju na njeno mjesto, može spriječiti njegovo „ustajanje iz groba“ i nanošenje zla živima.
Istraživanja u Starom gradu Pakracu započela su 2017. godine i traju do danas, a uključuju otkrivanje ostataka koji potiču iz perioda od 13. do 17. vijeka. Otkriće ove „vampirske“ sahrane otvara nova pitanja o pogrebnim običajima tog doba, dok će buduće analize, uključujući C14 datiranje, pružiti tačnije informacije o vremenskom okviru ovog specifičnog nalaza.
„Vampirske“ sahrane postaju sve učestalije tokom srednjeg i ranog novog vijeka, a najviše primjera potiče iz Poljske i Bugarske. Vjeruje se da je prvi pisani zapis o „vampiru“ u Hrvatskoj zabilježen 1403. godine, a otkrića poput ovih iz Pakraca dodatno doprinose razumijevanju tih mračnih vjerovanja srednjovjekovnog društva, piše portal Sveoarheologiji.