Je li ovo realno? Zagrebački taksista ženi naplatio skoro 200KM za vožnju od 7 kilometara
Jednoj putnici u Zagrebu vožnja od Tkalčićeve ulice do Velesajma, udaljenosti od svega 7,2 kilometra, naplaćena je nevjerovatnih 82 eura (oko 164 konvertibilne marke).
Čitatelj portala 24sata podijelio je fotografiju računa te ispričao kako je njegovoj punici, koja je tog jutra u 5:50 sati krenula na autobus za izlet u Budimpeštu, taksista naplatio ovaj iznos.
"Ljude treba upozoriti na ovakve manipulacije i prevare", kazao je čitatelj, naglasivši da je ovakav način rada nedopustiv i da se ovakve situacije moraju regulirati kako bi se zaštitili putnici.
Hrvatsko Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture priprema izmjene Pravilnika o posebnim uvjetima za vozila kojima se obavlja javni cestovni prijevoz. Ključne promjene odnose se na obavezu jasnog isticanja cijena taksi usluga, s ciljem sprječavanja zloupotreba u naplati.
Iako u Hrvatskoj nema zakonskog ograničenja najviše cijene za kilometar, što taksistima omogućava da slobodno određuju tarife, novi pravilnik nalaže strožiju kontrolu naplate. Taksisti će biti dužni jasno obavijestiti putnike o cijenama prije početka vožnje, dok će tokom vožnje taksimetar morati biti vidljiv i uključen.
Osim toga, cjenovnici će biti postavljeni na poleđini vozačevog i suvozačevog sjedišta, a svaki taksista će imati posebnu identifikacijsku karticu koja potvrđuje njegovo ovlaštenje za obavljanje usluge. Ove mjere se uvode kako bi se smanjile prevare i omogućila veća transparentnost za korisnike.
Za razliku od nekih drugih zemalja, Hrvatska nije uvela maksimalni iznos naplate po kilometru, pa cijene i dalje formira tržište. To često dovodi do situacija u kojima taksisti znatno preplaćuju svoje usluge, posebno u turističkim područjima ili u ranim jutarnjim satima kada je manje opcija za prijevoz.
Međutim, ovakve situacije mogle bi biti riješene jasnijim zakonima i jačom inspekcijskom kontrolom. Uz uvođenje pravilnika, cilj je zaštititi putnike i smanjiti broj ovakvih slučajeva manipulacije.
Ovaj incident ponovo je otvorio pitanje regulacije taksi usluga u regionu, ističući važnost obaviještenosti putnika. Ukoliko se nalazite u situaciji da koristite taksi usluge, savjetuje se provjera cjenovnika prije ulaska u vozilo i praćenje uključivanja taksimetra kako bi se izbjegle potencijalne zloupotrebe.
Slučajevi poput ovog jasno pokazuju potrebu za dodatnom zaštitom korisnika i boljom regulacijom tržišta taksi usluga, kako bi svi putnici imali sigurnost i povjerenje u prijevoznike.