Hrvatska se mora suočiti sa ratnim zločinima

Protesti, Zagreb, zločini, Oluja/Edvin Kanka ĆudiĆ
Sa glavnog zagrebačkog trga poslane su jasne poruke/Edvin Kanka Ćudić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zagrebačka udruženja Centar za žene žrtve rata - ROSA, Centar za građansku hrabrost, Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću, Ženska mreža Hrvatske, te Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije - UDIK iz Sarajeva u petak su u Zagrebu organizovali polusatnu antiratnu akciju. Sa Trga bana Jelačića poručili su da su zločini u Oluji odgovornost svih u Hrvatskoj.

Suosjećanje sa žrtvama

“Akcijom izražavamo suosjećanje sa žrtvama rata i zločina počinjenih u naše ime. Podsjećamo da su nad građanima Republike Hrvatske srpske etničke pripadnosti za vrijeme i poslije operacije Oluja pripadnici Hrvatske vojske, policije i civili počinili ratne zločine. Najveći broj tih zločina nije procesuiran. Ubijeno je više od 600 civila, spaljeno više od 22.000 kuća, a izbjeglo je oko 200.000 građana. Njihov je povratak bio sustavno otežavan i onemogućavan administrativnim i birokratskim mjerama, ali i useljavanjem drugog stanovništva u napuštene kuće”, navedeno je u zajedničkom saopćenju.

Podsjetili su da “Republika Hrvatska nije utvrdila činjenice o zločinima”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Republika Hrvatska nije utvrdila činjenice o zločinima/Edvin Kanka Ćudić

“Presuda Anti Gotovini i dr. protumačena je kao oslobađajuća od svakog vida odgovornosti umjesto da se činjenice dodatno istraže, a počinitelji procesuiraju. Na 25. godišnjici obilježavanja operacije Oluja premijer Andrej Plenković je najavio otklanjanje poteškoća kako bi se građani srpske nacionalnosti osjećali ravnopravnima, prvenstveno donošenjem Zakona o civilnim žrtvama rata. Međutim, dosadašnja provedba tog zakona pokazuje da postoji nejednak odnos prema žrtvama i da izostanak utvrđenih činjenica o okolnostima i razmjerima stradanja tijekom i nakon vojne operacije Oluja onemogućava žrtve u stjecanju prava po nedavno donesenom Zakonu”, upozorili su.

Naglasili su i da je članstvo u EU obvezalo Hrvatsku na suočavanje sa prošlošću i na moralan odnos. A od Republike Hrvatske zahtijevaju prikupljanje, provjeru i sistematiziranje podataka iz različitih izvora, vladinih i nevladinih institucija i organizacija, te objedinjavanje postojećih istraživanja s ciljem utvrđivanja činjenica koje će biti dostupne javnosti.

Aktivistkinja Nela Pamuković iz Centra za žene žrtve rata - ROSA podsjeća da od 2014. godine aktivisti/kinje navedenih udruženja održavaju protestne antiratne akcije pod nazivom “Zločini u ‘Oluji’ odgovornost su svih nas”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Suočavanje društva s Olujom mora biti utemeljeno na činjenicama o počinjenim ratnim zločinima, poručili su organizatori/ce

- Ove godine, povodom 29. godišnjice vojne operacije Oluja, prije svega, imamo fokus na sjećanju i suosjećanju sa žrtvama - naime, ubijeno je više od 600 civila, uništeno oko 22.000 kuća, a izbjeglo je oko 200.000 građana, kaže nam Pamukovićeva.

Objašnjava da su na glavnom trgu u Zagrebu na transparentu istakli više od 40 mjesta gdje su zločini počinjeni, uključivši i ona u Bosni i Hercegovini, gdje je izbjeglička kolona raketirana, što u Hrvatskoj nikad nije istraženo.

- Upozoravamo, kao i svake godine, na neistražene ratne zločine, ističe naša sagovornica.

Dodaje da upozoravaju da “protek od gotovo 30 godina ne znači da odgovornost države zastarijeva”.

Politike podjela

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Upozoravamo da nije došlo do prekida s politikama podjela i nacionalizma, pa se tako i ovaj događaj s jedne strane interpretira samo kroz njegove uzroke, a s druge strane u Srbiji samo kroz njegove posljedice, naglašava Pamukovićeva.

Zaključuje da od Vlade Republike Hrvatske traže poduzimanje konkretnih koraka za utvrđivanje nespornih činjenica, koristeći sve dostupne izvore i istraživanja, kako tragedije i zločini ne bi više bili korišteni u dnevnopolitičke svrhe, već od svih prihvaćen jedinstveni historijski narativ koji će doprinijeti suočavanju društva s odgovornosti i biti garant mira.